چگونه گسسته کنکور ریاضی را بخوانیم؟

چگونه گسسته کنکور رو بخونیم؟

درس ریاضی در کنکور داوطلبان رشته ریاضی شامل چند بخش مختلف میشه که سوالات ریاضی گسسته کنکور از کتاب ریاضیات گسسته بخشی از سوالات کنکور رو تشکیل میده. اهمیت روش مطالعه گسسته کنکور ریاضی وقتی مشخص میشه که به تعداد سوالات اون در کنکور و نتیجه داوطلبای قبلی نگاه کنین. خیلی از داوطلبای کنکور از حل تست‌های این درس فراری هستن و به کل اون رو حذف می‌کنن.

همچنین خیلی از دانش‌آموزان درس گسسته رو سخت‌تر از هندسه و حسابان می‌شناسن در حالی‌که ریاضیات گسسته به دلیل حجم کمتر و مطالب روون‌تری که داره، ساده‌تر از بقیه درس‌های ریاضیه.🤭

با سنجاب همراه باشین تا درباره سوالات گسسته کنکور ریاضی و روش مطالعه اون بیشتر بدونین‌.

مباحث و بودجه بندی درس گسسته کنکور ریاضی

آگاهی از اهمیت مباحث موجود در بودجه‌بندی درس ریاضی گسسته کنکور، برنامه‌ریزی و زمان بندی کردن رو برای شما ساده‌تر از قبل میکنه. بودجه بندی این درس به این صورته:

[table id=30 /]

همون طور که می‌بینین جمعاً ۱۰ سوال از درس ریاضیات گسسته در کنکور رشته ریاضی مطرح میشه. از بین مباحث مختلف این کتاب درسی، بخش نظریه اعداد و ترکیبیات تعداد تست بیشتر و در نتیجه اهمیت بیشتری دارن.

البته بخش نظریه اعداد، مفهومی‌ترین و سخت‌ترین قسمت این درس برای داوطلبای کنکور رشته ریاضیه و خیلی از داوطلبا نمیتونن به قدر کافی برای پاسخ دادن به تست‌های اون آماده بشن؛ اما دو مبحث دیگه با کمک تمرین و تست زیاد تقویت میشن و می‌تونن درصد‌های خوبی رو به کارنامه کنکور شما اضافه کنن.

پیش نیاز های لازم برای مطالعه گسسته کنکور ریاضی 

گسسته پیش نیاز زیادی در سال‌های قبل نداره و فقط میشه به دو فصل آخر ریاضی دهم یعنی فصل ششم با عنوان شمارش بدون شمردن (که پیش زمینه فصل ۳ ریاضیات گسسته یعنی ترکیبیاته) و فصل هفتم با عنوان آمار و احتمال (که این فصل مفصلا در کتاب آمار و احتمال تکمیل میشه) اشاره بکنیم.

حتما بخونید

چگونه ریاضی را بیست شویم؟

چگونه ریاضی را بیست شویم؟

روش مطالعه گسسته کنکور ریاضی بر اساس فصل‌های مختلف

برای راحتی کار خودتون میتونید خیلی از درس‌های موجود در برنامه‌ریزی کنکور رو مبحث به مبحث مطالعه کنید. برای مثال مطالعه سه فصل مختلف کتاب ریاضیات گسسته، میتونین با استفاده از این روش پیش برین:

فصل اول نظریه گراف و کاربردهای اون:

راحت‌ترین بخش از کتاب ریاضیات گسسته، فصل نظریه گرافه. برای یادگیری صحیح این بخش باید اول مفاهیم اصلی رو به خوبی متوجه شده باشین؛ مفاهیمی مثل درخت، گراف و ماتریس در این فصل به شما آموزش داده میشن. در قدم بعدی نوبت به حل سوال میرسه بهترین راه اینه که اول یه تعداد سوال تشریحی حل کنین و بعد سراغ سوالات تستی برین. بهترین منبع برای تست‌های نظریه گراف، سوالات کنکورهای سراسری چند سال گذشته هستن.  اگر میخواین مرحله به مرحله و سطح به سطح با سوالات در گیر بشید بهترین کار خرید کتاب های آموزشی و تستی گسسته کنکور ریاضی مانند بانک تست گسسته و آمار و احتمال کنکور میکرو گاج (جلد اول) که هم سوالات کنکوری رو داره و هم کاملا سطح بندی و موضوع به موضوع جلو رفته.

یا میتونی از کتاب پرفروش آمار و احتمال و گسسته جامع تست خیلی سبز استفاده کنی.

آخرین پیشنهاد کتابی که برات داریم کتاب موج آزمون ریاضیات گسسته و آمار و احتمال نشر الگو که کتابی فوق العاده از نشر الگو هست.

این ۳ کتاب جزو بهترین کتاب های آموزشی و تست زنی گسسته و همچنین آمار هستند که با خرید و خوندن یکی از همین ها میتونید روی زدن تست های گسسته کنکور ریاضی حساب ویژه باز کنید.

فصل دوم نظریه اعداد

نظریه اعداد همون فصل معروف ریاضیات گسسته هس که داوطلبای کنکور از اون می‌ترسن. خیلی‌ها چشم بسته از اون عبور می‌کنن و خیلی‌ها هم بعد از حل یکی دو سوال، با ناامیدی سراغ فصل بعدی میرن ولی باید بدونین که مطالعه گسسته کنکور ریاضی بدون تلاش برای به دست آوردن دانش کافی از مبحث نظریه اعداد، ممکن نیس.

تقریباً سه مورد از سوالات ریاضی کنکور از این بخش طراحی میشن؛ پس حذف کردن اون اشتباه محضه مباحثی مثل اعداد اول، نمایش اعداد در مبناهای مختلف، ب.م.م، ک.م.م، هم نهشتی و قوانین اون و … از جمله مواردی هستن که در این فصل با اون‌ها روبه‌رو میشین. مباحثی مثل ب.م.م و هم نهشتی از مباحث مورد علاقه طراحان سوالات کنکور هستن و در سال‌های مختلف تکرار شدن. شیوه خوندن درس گسسته کنکور درباره این فصل، با فصل اول یکسانه. حل سوالات تشریحی، سپس تست‌های تالیفی و در قدم بعدی تست‌های ترکیبی شما رو به سطح خوبی از توانایی در این درس میرسونن.

فصل سوم رابطه و ترکیبیات

معمولاً دو سوال از این بخش کتاب ریاضیات گسسته طراحی میشه که خیلی هم سخت نیستن. این دو سوال که با جبر هم ترکیب میشن معمولا ساده هستن. اگه تمرین‌های کتاب درسی رو خوب یاد گرفته باشین و برای یادگیری دقیق اون‌ها به مقدار کافی تست زده باشین ، حتماً می‌تونین به جواب درست برسین . مفاهیمی مثل ضرب دکارتی، گراف جهت‌دار، رابطه‌ها و گراف، رابطه‌ها و ماتریس و … از تیترهای اصلی این فصل هستن. مطالعه کافی و تست زدن به مقدار کافی برای یادگیری این مباحث به شدت پیشنهاد میشن. حل تست‌های کنکور سال‌های گذشته یکی از مهم‌ترین عواملیه که باعث تقویت شما در درس ریاضی گسسته میشه.

برنامه اصولی‌ شیوه خوندن درس گسسته کنکور ریاضی چه چیزهایی لازم داره و چه جوریه؟

پیدا کردن منبع مناسب

اولین کاری که باید برای شروع مطالعه گسسته کنکور ریاضی انجام بدین، پیدا کردن یه منبع کمک‌درسی مناسبه. آمادگی برای کنکور بدون استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی امکان‌پذیر نیس اما انتخاب یه کتاب از بین تمام منابع مختلفی که در بازار دیده میشه با وجود سنجاب بوک کار راحتیه.

همونطور که اشاره شد کتاب های گسسته نشرالگو، خیلی سبز  و میکرو گاج از منابع خوب این درس هستن که میتونن کمک زیادی بهتون بکنن

اگه از پایه ضعیف هستین بهتره در کلاس های کنکور هم شرکت کنین.

حتما بخونید

چگونه هندسه کنکور را بخوانیم؟

چگونه هندسه کنکور را بخوانیم؟

روش های تست زنی گسسته کنکور ریاضی

اگر دوست دارین روش مطالعه ریاضیات گسسته کنکور رو به درستی پیاده‌سازی کنین باید بدونین که دو نوع تست زدن برای یادگیری دقیق این درس لازمه:

  1. اول از همه کار کردن تست‌های آموزشیه 
  2. دوم حل کردن تست‌های کنکور سال‌ها قبل

تست‌های گروه اول همون طور که از اسم اون پیداس، توسط مولف‌های کتاب‌های کمک‌آموزشی و با هدف آموزش کاربرد فرمول‌ها و راه‌حل‌های مختلف تهیه شدن. در واقع با حل این تست‌ها شما مفاهیم درس رو به طور کامل آموزش می‌بینین و به خاطر می‌سپارین. یادتون باشه که رفع اشکال کردن تست‌ها ارزش زیادی داره؛ زمان حل تست اگه به نکته جدیدی برخوردین، اون رو یادداشت کنین و بعداً در دوران مرور اون ها رو مجدداً بخونین.

اما بریم سراغ تست های گروه بعدی، تست‌های گروه دوم برای انجام این تست‌ها باید حتماً زمان رو در نظر داشته باشین؛ شرایط و محیط رو شبیه به فضای جلسه کنکور شبیه‌سازی کنین تا به اون عادت کنین. هدف از حل این تست‌ها آمادگی برای حضور در شرایط جلسه کنکور و افزایش سرعت تست زدنه. خوندن درس‌های ریاضی با روخوانی کردن به هیچ نتیجه‌ای نمیرسه برای این که بتونین به بهترین نتیجه برسین. یک کاغذ و خودکار همیشه کنار دست خودتون داشته باشین و با کمک نوشتن، مطالب رو در ذهن خودتون موندگارتر از قبل کنین.

در آخر سنجاب بهتون توصیه میکنه که:

برای مطالعۀ هر درسی از جمله گسسته ریاضی به حرف‌ها و شایعات دیگران توجه نکنین و نسبت به هیچ مبحثی جبهه نگیرین و ترسی نداشته باشین؛ شاید این نکته اولین قدم برای موفقیت باشه.
سعی کنین برای یاد گرفتن هر مطلبی در گسسته از تست اون موضوع استفاده کنین، حتی اگه اون تست بسیار ساده و پیش پا افتاده باشه. حتما از روش‌هایی که برای یادآوری و تقویت مطالب آموخته شده بیان شد، استفاده کنین. در درس خوندن خودتون ثابت قدم باشین، با برنامه‌ای منظم، گام‌هایی حساب شده، تلاشی مستمر و البته پس از طی همۀ این مراحل با توکل بر خداوند متعال می‌تونین به راحتی به هدف خودتون برسین.

اشتراک گذاری :