چگونه هندسه کنکور را بخوانیم؟

چگونه هندسه رو برای کنکور بخونیم ؟ (ویژه رشته ریاضی)

یکی از اعضای تشکیل‌دهنده تستای ریاضی در کنکور، درس هندسه کنکور هس که متاسفانه خیلی از داوطلبا از حل تست‌های اون فراری هستن. مطالعه هندسه کنکور ریاضی زمانی موثر و نتیجه‌بخشه که با پیروی از اصول صحیح درس خوندن انجام بشه.

اما خبر خوب اینکه اگه از روش درست و اصولی برای مطالعه هندسه کنکور ریاضی استفاده کنین، دیگه در برابر تستای اون جبهه نمیگیرین. برای پیدا کردن روش خوندن هندسه کنکور ریاضی نیازه که به نکته‌های خاصی توجه کنین؛ چیزایی که شاید در دوران مدرسه به اونا توجه نمی‌کردین اما الان به عنوان یه داوطلب کنکور باید از اونا اطلاع داشته باشین.

اهمیت انتخاب روش مطالعه و حل سوالات هندسه کنکور ریاضی

ارزش و اهمیت خواندن درس هندسه و نکات آن برای حل سوالات هندسه کنکور ریاضی در چند سال اخیر بیشتر از قبل شده. حذف هر کدوم از بخش‌های مختلف درس ریاضی در کنکور، لطمه بزرگی به نتیجه نهایی داوطلبای کنکور میزنه. ضریب بالای درس ریاضی باعث شده که تست ها و سوالات هندسه هم به یکی از مهم‌ترین پایه‌های کنکور برای داوطلبای رشته ریاضی تبدیل بشه. با این وجود نیازه که با پیروی از روش مطالعه هندسه کنکور رشته ریاضی، آروم آروم به سمت کنکور قدم بردارین. یادتون باشد که تلاش و پشتکار هیچ کس بی‌نتیجه باقی نمی‌مونه.

مباحث و بودجه‌بندی درس هندسه کنکور ریاضی

بود جه بندی سوالات هندسه دهم

[table id=27 /]

بودجه بندی سوالات هندسه یازدهم

[table id=28 /]

بودجه بندی سوالات هندسه دوازدهم

[table id=29 /]

انواع مختلف سوالات هندسه کنکور

در بین تستای کنکوری درس هندسه سه نوع از سوالا رو بیشتر میبینن:

۱_ سوالایی که با خلاقیت ذهنی به جواب می‌رسن: برای حل کردن این نوع از سوالا باید به صورت سوال دقت کنین. کلمات مشترکی که در هر سوال می‌بینین رو خوب به خاطر بسپارین تا راحت‌تر راه‌حل‌ها رو پیدا کنین.
۲_ سوالایی که به رسم شکل احتیاج دارن: برای افزایش سرعت و قدرت خودتون در حل این نوع از سوالای هندسه، باید تعداد زیادی سوال تشریحی حل کنین.
۳_ سوالایی که با فرمول‌ها حل میشن: حفظ کردن تعداد زیاد فرمولای درس هندسه امکان‌پذیر نیس.

حتما بخونید

چگونه گسسته کنکور ریاضی را بخوانیم؟

چگونه گسسته کنکور ریاضی را بخوانیم؟

نکته طلایی جواب دادن به سوالات و تست های هندسه کنکور

فرمول‌ها رو به صورت اثباتی و مفهومی یاد بگیرین تا سر جلسه راحت‌تر اونا رو به خاطر بیارین . چرا که اکثر سوال هایی که توسط طراحان کنکور در هندسه طراحی میشه از دل همین اثبات ها بیرون میاد.

چگونه قضیه‌های هندسه رو برای کنکور حفظ کنیم؟

اگه ترجیح میدین با حفظ کردن قضیه‌ها، برای تستای کنکور این درس آماده بشین، باید چند نکته رو مدنظر داشته باشین. اول از همه این که با این روش نباید توقع داشته باشین که با یک بار روخوانی کردن، همه چیز رو حفظ بشین و یاد بگیرین. برای حفظ شدن قضیه‌ها لازمه که در مرحله اول اونا رو روخوانی کنین اگه روی یه برگه چک‌نویس مطالبی که خوندین رو یه بار یادداشت کنین تاثیر اون رو روی یادگیری احساس میکنین. تفاوت بین قضیه‌های مشابه رو با نکته‌های ریز اونا یاد بگیرین تا در مواجه شدن با سوالات انحرافی، با سرعت بیشتری سراغ راه حل درست برین. قبل از تست زدن حتماً تمرینای کتاب درسی رو حل کنین و راه‌حل‌های تشریحی رو به درستی یاد بگیرین. حین حل تمرین به قضایا نگاه کنین تا به مرور زمان به ملکه ذهن شما تبدیل بشن.

بهترین روش مطالعه هندسه کنکور رشته ریاضی

سنجاب بوک به داوطلبای کنکور ریاضی پیشنهاد می‌کنه برای داشتن بهترین روش مطالعه درس هندسه، از مراحل زیر قدم به قدم پیروی کنن:

۱- روخوانی کردن:

برای خوندن درسی مثل هندسه که شامل مطالب حفظی، مفهومی و حل مسئله میشه، روخوانی کردن متن درس مفیده. با این کار دید کلی از موضوع هر درس در ذهن شکل می‌گیره و مسیر سوالا تا حدودی برای داوطلبا قابل پیش‌بینی میشه.

۲- حل تمرین کتاب درسی و سوالات تشریحی:

به طور کلی برای تقویت حل تستای هندسه لازمه که سوالای تشریحی پایان هر فصل رو جدی بگیرین و نکات اون ها رو به خوبی بلد باشین. صبور باشین و با یادگیری دقیق سوالای تستی، مهارت خودتون رو در پیدا کردن راه‌حل سوالای هندسه تقویت کنین؛ بعد از این که به قدر کافی در این مهارت تقویت شدید، سراغ تست زدن برین.

۳- حل تست آموزشی:

حل کردن تستای آموزشی که در قالب کتابای کمک درسی در اختیار داوطلبای کنکور ریاضی قرار می‌گیره، اونا رو با فضای کنکور و روش‌های مختلف تست زدن آشنا می‌کنه. برای حل تستا در این مرحله نیازی به در نظر گرفتن محدودیت زمانی نیس. همین که از این راه با انواع مختلف تستای هندسه آشنا بشین و نکته‌های انحرافی و پرتکرار این درس رو در بین سوالات یاد بگیرین، یعنی به قدر کافی آموزش دیدین.

۴- افزایش تدریجی تعداد تستا:
همون‌طور که گفتیم برای یادگیری بهتر درس هندسه، به حل تمرین و تست زیاد نیاز دارین. برای این که از درس خوندن زده نشین، بهتره که یکدفعه سراغ تعداد زیادی از تستای هندسه نرین. در ابتدا با توجه به زمانی که در اختیار دارین، تعداد مشخصی از تستای این درس رو حل کنین اما کم کم این تعداد رو افزایش بدین تا به تدریج با تمرین و تکرار بیشتر، تسلط بیشتری روی مباحث هندسه کنکور ریاضی پیدا کنین.

۵- حل تستای زمان‌دار کنکوری:
برای این که بتونین سر جلسه کنکور تمام تستا رو بخونین و از پس حل کردن اونا بربیاین، لازمه که روی افزایش سرعت تست زدن خودتون تمرکز کنین. برای تقویت سرعت تست‌زنی هم باید تستای کنکور سالای گذشته رو با در نظر گرفتن محدودیت زمانی حل کنین.

چگونه با روش اثبات کردن، قضایای هندسه رو یاد بگیریم؟

برای اون گروهی از داوطلبا که با حفظ کردن مشکل دارن، استفاده از روش اثبات نتیجه بهتری داره. لازمه که این افراد قضیه‌های هندسه رو به صورت کاملاً مفهومی و مرحله به مرحله با اثبات کردن یاد بگیرن. معمولاً استفاده از این روش مطالعه هندسه کنکور ریاضی در کنار کتابای کمک‌درسی و تدریس اساتید، یادگیری این گروه از داوطلبا رو به بهترین سطح ممکن میرسونه.

روش مطالعه هندسه کنکور ریاضی برای پایه‌های مختلف متفاوته؟

بله؛ برای مطالعه کتاب هندسه پایه‌های مختلف از روش‌های متفاوتی استفاده میشه؛ مثلاً تست‌هایی که به دروس هندسه پایه دهم و یازدهم مربوط میشن، اکثراً با رسم شکل و با استفاده از خلاقیت حل میشن (برای هندسه پایه میتونین از کتابای خیلی سبز و میکرو استفاده کنین) اما برای حل تستایی که از کتاب هندسه سال دوازدهم طرح میشن، به استفاده درست از فرمول‌ها و تحلیل صورت سوال نیاز دارین.

۱۰ نکته مهم برای خواندن و مطالعه هندسه کنکور

۱_ برای مطالعه درس هندسه وقت زیادی صرف کنین چون حل مسائل این درس مخصوصا در ابتدای راه کمی زمان بره، پس زود خسته نشین و پا پس نکشین.

۲_ بهترین روش برای یادگرفتن قضایا استفاده از اثبات اوناس چون حفظ کردن به هیچ عنوان موثر نیس و به سرعت از ذهن پاک میشه.

۳_ برای مطالعه این درس بهتره اول مباحث رو به طور کامل بخونین و پس از فهم کامل اون کتاب رو بسته و سعی کنین مطالب رو به طور کامل به صورت ذهنی مرور کنین.

۴_ در زمان مرور، تمامی راه حل ها رو با رسم اشکال و مرحله به مرحله انجام بدین و اون ها رو اثبات کنین و سپس با باز کردن کتاب بررسی کنین مسیر رو به درستی طی کردین یا نه.

برای مرور میتونین از کتاب های لقمه یا مینی میکرو طلایی هندسه هم استفاده کنین.

۵_ یکی از بهترین روش های حل مسائل هندسه رسم اشکال دقیق هندسیه که باعث ایجاد ایده های خلاقانه در ذهن شما میشه و شما رو ساده تر به جواب می رسونه.

۶_ توجه داشت باشین که حل مسائل هندسه عموما زمان بر و دشوار هستن پس اگه نتونستین به سادگی اون ها رو حل کنین نباید زود نا‌امید بشین و از تلاش دست بکشین بلکه بهتره تمرین خودتون رو بیشتر کنین تا تسلط کافی رو بدست بیارین.

۷_ استفاده از روش های مطالعه گروهی و خلاصه نویسی میتونه برای فهم بهتر هندسه کمک بزرگی برای شما باشه.

۸_ در حل مسائل هندسه تحلیلی توجه دقیق به مفهوم صورت سوال و مجهولات اهمیت زیادی برای حل سوال داره.

۹_ بهتره درحل مسائل این درس با بررسی دقیق، ارتباطات معنایی و مفهومی بین مطالب به دست بیارین چون این ارتباطات میتونه فهم مسائل رو آسون تر کنه.

۱۰- بعد از تموم کردن مطالعه تمامی مباحث بهتره برای تسلط بیشتر به بررسی و حل سوالات کنکورهای سال قبل بپردازین. چون دراغلب مواقع سوالات هندسه به صورت تکراری و دوره ای در کنکور آورده میشن و حل این سوالات و بررسی دقیق جواب های تشریحی اونا میتونه شما رو چندین پله بالا ببره.

نکته طلایی مهم در نحوه  خواندن هندسه کنکور

*_انتخاب درست منبع کمک زیادی میتونه بهتون بکنه به طور مثال کتاب جامع هندسه میکرو طلایی از منابع خوب هندسه جامعه

اشتراک گذاری :

دوره جامع کنکور انسانی تاملند یه دوره خیلی کامل و کاربردی برای رشته‌ی انسانی تو کنکوره که پر از آموزش اساتید برجسته‌ی کشوره و بهتون کمک میکنه یه قدم خیلی بزرگ برای قبولی تو بهترین دانشگاه‌های ایران بردارین.

دوره جامع کنکور انسانی تاملند یه دوره خیلی کامل و کاربردی برای رشته‌ی انسانی تو کنکوره که پر از آموزش اساتید برجسته‌ی کشوره و بهتون کمک میکنه یه قدم خیلی بزرگ برای قبولی تو بهترین دانشگاه‌های ایران بردارین.