سری فیل مبتکران

کار مجموعه کتاب‌های شیمی فیل انتشارات مبتکران اینکه مطالب رو برات به شکل خیلی کامل مرور کنن. اون هم با تست ‌های داخل درسنامه و تست‌ های سنگین و پاسخ تشریحی فوق کاملی که در خودشون جا دادن.

تحلیل کتاب های فیل مبتکران

فیلتر سنجابی

رشته و پایه درسی خودت رو این پایین انتخاب کن تا کتاب مورد نظرت رو سریع و راحت پیدا کنی

آخرین محصولات فیل مبتکران

سری کتاب های فیل شیمی انتشارات مبتکران بهمن بازرگانی

بیا تصور کنیم زمان نزدیک به آزمونته و حس بسیار آشنا و همیشگی که مطالب انگار توی ذهنت مرتب نیستن، اومده سراغت. خب درست هم هست همیشه مطالبی توی همه درسا مخصوصا توی شیمی دیده میشه که علاوه بر اینکه ممکنه دوستشون نداشته باشی، امکان فرار بودنشون هم بسیار بالاست؛ خب ما هم برات راه حلی داریم؛ کتاب‌های فیل شیمی!

کار مجموعه کتاب‌های شیمی فیل انتشارات مبتکران اینه که مطالب رو برات به شکل خیلی کامل و وزین مرور کنن. اون هم با تست ‌های داخل درسنامه و تست‌ های سنگین و پاسخ تشریحی فوق کاملی که در خودشون جا دادن. این کتاب‌ ها کم کم دارن بین همه جا میفتن و فعلا فقط فیل شیمی بولد شده وگرنه کتاب‌های دیگه‌ ای هم از سری فیل مبتکران تالیف شدن مثل زیست، زبان و فیزیک که همچنان در دست ساختمان است به قول بعضیا: coming soon ….

درسنامه یا درسنامک فیل شیمی

پایه و فرمت کتاب فیل شیمی اثر بهمن بازرگانی انتشارات مبتکران توی ۳ گام نوشته شده که گام اول یک سخنرانی انجام میده راجع به مطلبی که قراره بخونی و خلاصه اینکه چه بلایی قراره سرت بیاد و همچنین قراره چطور باهاش مواجه بشی و از این قبیل سخنان زیبا و گوهر‌بار. گام دوم درسنامه‌ هستش که بسیار زیبا و پر و پیمونه. و سومی هم تمرین و تسته که داره انتظارت رو میکشه.

گام اول هم همونطور که گفته شد یک مقدمه خیلی ریز و بسیار طنزه که موجبات آب شدن یخ تو رو با مبحثی که قراره باهاش روبه رو بشی رو فراهم میکنه.

توی گام بعدی یا دوم که همون درسنامه اصلی کتابه (یا به قول خودش چکیده مطالب)، هنر خودش رو اینجا رو کرده و هرچی که به نظر میومده مهمه و قابلیت طرح سوال ازش هست رو گفته. و به طرز خیلی هنرمندانه‌ای، نکات کنکوری و تستی که طراح ها مدنظرشون هست رو برملا کرده. این چکیده‌ سعی کرده به درد همه بخوره ( چون خلاصه نویسی تا حدودی یک اصل شخصی سازی شده هستش) و خب توی کارش هم تا حد زیادی موفق بوده. توی درسنامه از یک فرمت سرد و خشک و یکسان استفاده نکرده و هر درس، نحوه نگارشش متفاوته و موارد متنوعی به چشمت میخوره مثل مثال آموزشی، نتیجه گیری حرف‌هایی که زده شد و روند حل و … .

یا حتی مثلاً بعضی موارد که جا اندازیشون برات سخته رو نشسته راست و حسینی توضیح داده و سرسری ردشون نکرده، بعضی موارد مثل ساختار مواد رو کشیده و شرحه شرحه شون کرده و همه نکات رو راجع بهشون گفته، از انواع و اقسام جدول و کادر کمک گرفته و از همین قبیل داستان‌ها که یک درسنامه ترتمیز و کامل روشکل داده و خرده‌ ای نمیشه بهش گرفت.

از طرفی هم این فکر به سرت نزنه که چون میگیم خلاصه‌ است ممکنه از مطالب زده باشه، اتفاقاً برعکسه و دل و روده تمام جدول ها و شکل ‌های کتاب رو کشیده بیرون حتی اون‌ هایی که نکته خاصی برای ارائه ندارن! و به رسم بهمن بازرگانی اضافه هم برات گفته ( بعضی اوقات یکم بیشتر بدونی بهتر مطلب برات جا میفته ).

در کل درسنامه ‌فیل شیمی مبتکران جوری نیست که به درد مرور سریع و شب آزمونی بخوره بلکه برای یک مرور با حوصله و با دقت طراحی شده که باید موقع مطالعه‌ هایلایتر یا مداد به دست باشی تا نکات مد نظرت رو ازش بکشی بیرون و شخصی سازیش کنی چون سعی کرده برای طیف وسیع تری از داوطلب ‌ها کاربرد داشته باشه.

تمارین یا تست های فیل شیمی

تمارین یا تست‌ های فیل عزیز دل ما که گام سوم کتاب رو تشکیل دادن و بعد از درسنامه چپانده شدن، خیلی تست‌ های سنگین و پر ملاتی هستن. اکثراً از دم شمارشی هستن چون خواستن یک تپه نکته ( که ماشالله نکته‌های ریزی هم هستن) رو داخل یک سوال قرار بدن. از همین رو باید خیلی دقت و وقت و فسفر خرج یک سوال کنی که به جوابش برسی. خب با نکاتی‌ که گفتیم احتمالاً این مورد به ذهنت رسیده که با تست‌ های آسونی طرف نیستی و نیاز به تسلط کاملی روی هم درسنامه و هم مطالب کتاب درسی داری تا بتونی بهشون جواب بدی وگرنه مایه عذابت میشن. تست های فیل شیمی بهمن بازرگانی از یک عدد برای یک درسنامه قرار داده شده تا ۱۵ تا! اما خب به اعداد اعتماد نکن چون هر تستش یک تنه ۷ تا تست حساب میشه!

پاسخنامه تشریحی فیل شیمی

بعد از تمرین‌ ها هم قاعدتا پاسخ تشریحی قرار داره که هرچقدر گفته بشه کامله، کم گفته شده. یعنی هرچی‌ پاسخ تشریحی قبل این دیدی با احترام بذارش تو طاقچه و بیا این یکیو ببر برای استفاده! از همه چی سوال صحبت کرده، روند حل رو گفته، جدول و کادر آورده و خیلی سعی کرده مطلبی که ممکنه نفهمیده باشی رو برات جا بندازه تا خدای نکرده بعدا داستان پیش نیاد! پس هیچ به دلت نگرانی راه نده که این پاسخ تشریحی محکم پشتت وایساده.

از طرفی هم همونطور که بالا گفته شد فیل شیمی درسته تعداد تست‌هاش زیاد نیست ولی با شمارشی و سنگین کردن تست‌ها و از طرفی هم پر و پیمون کردن پاسخ تشریحی جبران مافات کرده و وضع متعادلی رو برای یک مرور و جمع بندی خیلی عالی و ترتمیز ایجاد کرده. در کل بهتره حتی اگر تست رو درست جواب دادی، حوصله خوندن پاسخ رو داشته باشی؛ نتیجه‌ای خفن برای جلوگیری از فراموشی به بار میاره؛ بعدا میفهمی چه توصیه‌ خوبیه.

خلاصه و جمع بندی

یک کتابی داریم که خیلی هم دوستش میداریم که مناسب یک مرور کامل و با‌حوصله و نه سریع هست. از دید طراح نکته‌ها رو به سوال کشیده پس باید به یک سطح خوب خودت رو رسونده باشی وگرنه واویلایی میشه که بیا و ببین. با تست‌هاش فسفر‌های مغزت رو به آتیش میکشه و اگر درست حلشون کنی باید جشن بگیری و در انتها هم پاسخ تشریحی رو میبینی که چنان خفنه باید بری برای همه تعریفش کنی.


جمع بندی کتاب

این کتاب رو بخر اگر

  • از کتاب درسی شیمیت، واو به واو به قسمت‌هایی که طراح دست میزاره روش حفظ باشی و مسائل رو به نحو احسن کار کرده باشی. و وقتی که قراره ۲-۳ روز دیگه آزمونت رو بدی و میخوای خیلی تمیز جمع بندی کنی. اونوقت هم سطحت به این کتاب میرسه هم وقت بهت امان میده.

این کتاب رو نخر اگر

  • تست کافی کار نکردی و مطالعه ظریف و دقیقی روی مطالب نداشتی. یا به دنبال تست و درسنامه‌ برای یادگیری اولیه هستی. یا حتی اگر لحظه آخری تشریف آوردی تا مثلا روز قبل آزمونت بشینی دوره کنی چون که وقت بهت این اجازه رو نخواهد داد.

خواندن متن کامل