مقایسه ی کتاب های تصویری زیست شناسی

مقایسه ی کتاب های تصویری زیست شناسی

اول از همه بریم ببینیم که اصلا برای چی شکل های زیست شناسی در این حد مهمن که کتاب مجزا براشون تالیف شده؟

در کنکور سال های اخیر شکل های کتاب درسی سهم خیلی زیادی در سوالات داشتن؛ در جدید ترین کنکور برگزار شده یعنی کنکور ۱۴۰۱ ، ۲۹ سوال یعنی نزدیک به ۵۸ درصد زیست کنکور وابسته به شکل ها بوده که غالبا به دو شکل سوال از شکل ها مطرح میشه: یا مستقیما خود شکل کتاب درسی در سوال آورده میشه و ازش سوال مطرح میشه یا سوال بدون شکل طرح شده ولی برای پاسخ دادن بهش حتما نیاز به تسلط روی شکل هست یعنی در ظاهر سوال از شکل نیست ولی در حقیقت برای پاسخ دادن بهش باید روی جزییات شکل های موجود مسلط بود.

پس این موضوع نشون می‌ده که مسلط بودن روی اشکال نقش خیلی مهمی در پاسخگویی به سوالا داره علاوه بر اینکه کتاب های جامع شکل هارو بررسی کردن، تعدادی از کتاب ها هم هستن که به صورت تخصصی و موضوعی روی اشکال تمرکز کردن مثل:

زیست تصویری موضوعی خیلی سبز

زیست شناسی تصویری قلمچی

تصویرنامه ی زیست کنکور زیستاگرام مهروماه

زیست تصویری کنکور لقمه طلایی مهروماه

تصویر زیست شناسی تصویری دهم تجربی قلم چی

زیست شناسی تصویری دهم تجربی قلم چی

قیمت اصلی ۱۳۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۰۴,۰۰۰ تومان است.
تصویر زیستاگرام تصویرنامه زیست شناسی کنکور مهروماه

زیستاگرام تصویرنامه زیست شناسی کنکور مهروماه

قیمت اصلی ۳۹۸,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۲۹۰,۵۴۰ تومان است.
تصویر زیست تصویری کنکور لقمه طلایی مهروماه

زیست تصویری کنکور لقمه طلایی مهروماه

قیمت اصلی ۶۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۰,۳۷۰ تومان است.

مقایسه ظاهر کتاب های تصویری زیست شناسی

کتاب تصویری موضوعی خیلی سبز تک جلدیه و از لحاظ ظاهر و گرافیک نمره ی خوبی می‌گیره، از رنگ های متفاوتی در کادر ها و نوشته های کتاب استفاده شده و عکس ها هم رنگی هستن. از کاغذ سفید برای کتاب استفاده شده و قطع کتاب کوچک و قابل حمله. نویسنده از هر دو لحن رسمی و صمیمی در نگارش کتاب استفاده کرده. کتاب زیست شناسی تصویری قلمچی به صورت تک پایه چاپ شده یعنی کتاب پایه ی دهم، یازدهم و دوازدهم از هم جدا هستن و در کل سه جلد کتاب داره. کاغذ این کتاب هم سفیده و از رنگ های متفاوتی در متن ها و کادر های کتاب استفاده شده. کتاب زیستاگرام مهر و ماه هم کاغذ سفید و با کیفیت داره و از رنگ های متفاوتی در کتاب استفاده شده. زیست تصویری لقمه طلایی مهروماه در سایز جیبی و قابل حمل و با کاغذ سفید چاپ شده و هم تصاویر و هم کادر ها و متن های کتاب تماما رنگی هستن.

سطح کتاب های تصویری زیست شناسی

امکان تمایز سطح کتاب ها از هم خیلی وجود نداره و در واقع همه ی کتاب های مورد بررسی سطح متوسط دارن و برای دانش آموزای با سطح متوسط مناسبن. بین دو تا کتاب قلمچی و زیستاگرام مهر و ماه ( که تست دارن) تست های زیستاگرام مهر و ماه سطح بالاتری دارن، اما نکته ی اصلی اینه که هیچ کدوم از کتاب ها برای شروع از صفر و بدون مطالعه ی قبلی توصیه نمیشن و بیشتر برای زمان جمع بندی و مرور مناسب هستن و در واقع هدف از تالیف کتاب ها جمع آوری نکات مرتبط با شکل ها در یک بخش بوده.

مقایسه تست های کتاب های تصویری زیست شناسی

زیست تصویری موضوعی خیلی سبز تستی نداره. همون‌طور که قبلا اشاره کردیم، انتشارات قلمچی تصاویر رو در سه جلد بررسی کرده، که جلد اول و در واقع زیست شناسی تصویری دهم قلمچی حدود ۶۵۰ سوال، کتاب پایه ی یازدهم حدود ۵۰۰ سوال و کتاب دوازدهم هم حدود ۶۰۰ سوال داره.

روند کتاب به این شکله که بعد از بررسی و درسنامه ی هر شکل، تعدادی تست براش آورده شده. برای هر شکل بین ۲ تا ۵ تست آوردن. بیشتر تست ها تالیفی هستن و مابقی تست ها از کنکور و آزمون های قلمچی انتخاب شدن. ایده ی جدید در طراحی تست ها به ندرت دیده میشه ولی تیپ تست های طرح شده در کنکور کامل پوشش داده شدن و استاندارد کنکور در طرح سوالا کاملا رعایت شده و سطح تست ها هم برای دانش آموزای ضعیف و متوسط کاملا مناسبه. کنار هر سوال نوشته شده که از کدوم صفحات کتاب درسی طرح شده یا توی کدوم آزمون آورده شده. تست ها حالت میکروطبقه بندی ندارن و علامت دار نشدن.

تعداد سوالات کتاب زیستاگرام مهر و ماه خیلی کمه و در پایان هر فصل یک آزمونک جامع از تصاویر کل فصل قرار داده شده که هم سوالاتی که مستقیما از شکل ها هستن و هم سوالات مرتبط با شکل ها مطرح شدن و تست ها به طور کلی برای دانش آموزایی با سطح متوسط مناسب هستن. تست ها علامت دار نشدن و حالت میکرو طبقه بندی ندارن. سطح بیشتر سوالات مشابه کنکور هست و حدودا نیمی از سوالات از کنکور ها هستن و نصف دیگه تالیفی و یا از آزمون های آزمایشی هستن.

زیست تصویری کنکور لقمه طلایی مهروماه هم مثل کتاب انتشارات خیلی سبز تست نداره.

حتما بخونید

بهترین منابع زیست گیاهی نظام جدید

بهترین منابع زیست گیاهی نظام جدید

درسنامه های کتاب های تصویری زیست شناسی چجوری هستن؟

کتاب خیلی سبز چند بخش داره؛ بخش اول خود شکل ها آورده شدن و بعد از اون به نکات مرتبط با شکل ها اشاره شده. به نکات هر شکل که با درس  های آینده و پیش رو ترکیب شدن در کادر های آبی رنگ اشاره شده و به نکاتی که با درس های گذشته ترکیب شدن در کادر های سبز رنگ اشاره شده که این دو قسمت ترکیب با آینده و گذشته از بخش های کلیدی و مهم کتاب به شمار میرن.

در کل حجم کتاب با توجه به اینکه سه پایه رو پوشش داده مناسبه اما هدف کتاب آموزش نکات جدید و سطح بالا و یا آموزش عمقی و مفهومی نبوده و هدفش عمدتاً تجمع نکات پراکنده ی مربوط به یه شکل در یک قسمت بوده پس کتاب مناسبی برای دوران جمع بندی به شمار می‌ره. سطح کتاب و نکاتش رو هم میشه منطبق با کنکور سراسری دونست.

زیست شناسی تصویری قلمچی همون‌طور که اشاره کردیم سه جلد داره در مقدمه ی کتاب دهم گفته شده ۱۳۰۰نکته از ۱۳۶ شکل کتاب درسی توی این کتاب گنجونده شده، کتاب یازدهم هم ۲۰۰۰ نکته از ۱۶۷ شکل و کتاب دوازدهم هم ۱۴۰۰ نکته از ۱۲۳ شکل کتاب درسی رو پوشش داده و حدود ۱۰تا نکته برای هر شکل آورده شده. روند کتاب اینجوریه که هر شکل آورده شده، نکاتش گفته شده و بعد از درسنامه و نکات شکل تست های مربوط بهش آورده شدن.

همه نکات کتاب درسی مربوط به شکل و نکات فراتر و توضیح و شرح هر شکل گفته شده ولی نمیشه نکات با سطح خیلی بالا و ترکیبی بین نکات دید. برای تعداد کمی از شکل ها جدول خلاصه و جمع بندی آورده شده. تست تمرینی بین درسنامه وجود نداره ولی بلافاصله بعد از درسنامه و نکات هر شکل، تست های مربوط بهش آورده شده. در مجموع با توجه به سه جلدی بودن کتاب حجم زیادی داره البته نکته ای که وجود داره اینه که این سری کتاب های انتشارات قلمچی برخلاف کتاب های لقمه ی مهر و ماه و خیلی سبز تست هم دارن.

 •  درسنامه کتاب تصویرنامه ی زیست کنکور زیستاگرام مهروماه حجم متوسط و معقولی داره و شیوه ی بیان نویسنده هم رسمی ولی ساده و قابل فهمه.
 • درسنامه هر فصل از کتاب درسی شامل کادرها و تیترهایی میشه که در ادامه به اون‌ها اشاره می‌کنیم:
 • در کادر «نکات» تصاویر کتاب درسی از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفتن وبه نکات مفهومی اشاره شده.
 • در کادرهای «نکته پلاس» نکات مهم و قابل تعمیم کتاب بیان شدن یعنی در واقع مهارت ترکیب کردن مطالب با هم یاد داده شده.
 • در قسمت «هشدار» رایج ترین خطاهای دانش آموزا توی حل سوالات و همچنین دام‌ها و تله‌های طراحان سوال بررسی شدن.

در کادرهای «دید طراحانه»سعی شده توضیحاتی در مورد نگرش و زاویه ی دید طراحان داده بشه و در قسمت «نکات ترکیبی» مواردی که قابلیت ترکیب شدن با هم رو دارن گفته شدن همچنین با اسکن QR code های موجود در کتاب امکان دسترسی به سایت مهر و ماه و استفاده از انیمیشن های آموزشی وجود داره. از نکات مثبت این کتاب اینه که قسمت هایی از اشکال که در کتاب درسی نام گذاری نشدن و بهشون اشاره ای نشده هم نام گذاری شدن و در واقع این کتاب از این جهت تکمیل تر از کتاب های دیگس و فراتر از کتاب درسی رفته.

در مجموع کتاب درسی به خوبی پوشش داده شده و بعد از درسنامه ی هر فصل آزمونک فصل آورده شده. به جهت بیشتر بودن حجم درسنامه و داشتن آزمونک این کتاب نسبت به دو کتاب خیلی سبز و لقمه ی مهر و ماه حجم بیشتری داره.

ضمنا نمودار شاخه ای و یا جداول جمع بندی و نمونه سوالی هم داخل درسنامه دیده نمیشه.

زیست تصویری کنکور لقمه طلایی مهروماه روند پایه به پایه و فصل به فصل داشته. درسنامه کتاب حجم معقولی داره و تمام نکات لازم و کنکوری رو آورده اما نکته های فراتر از کتاب و با سطح خیلی بالا در کتاب دیده نمیشن و در واقع هدف کتاب شرح هر شکل در حد کتاب درسی و کنکور سراسری بوده. لحن بیان نویسنده رسمی و مثل کتاب درسی اما واضح و شفافه. بخش هایی مثل «نکته، دقت کنین، یادمون باشه و ترکیب» هم در کتاب آورده شدن که به تکمیل یادگیری کمک‌ می‌کنه.

پاسخنامه ها:

دو کتاب خیلی سبز و لقمه ی طلایی مهر و ماه تست نداشتن پس پاسخنامه هم ندارن. پاسخنامه تشریحی کتاب های قلمچی  یکجا و بعد از درسنامه ها و تست ها آورده شده. در بیشتر سوالا هر ۴گزینه بررسی شدن و سعی شده نکات کلیدی و دام دار مرتبط با سوال ها هم ذکر بشن. کتاب، پاسخنامه کلیدی نداره. همچنین داخل پاسخنامه، کادر درسنامه ای خاصی نداریم و خیلی کم، کادر جمع بندی مطلب دیده میشه. در کتاب زیستاگرام مهر و ماه پاسخنامه تشریحی مربوط به آزمونک هر فصل، بعد از همون آزمونک قرار داره و علاوه بر اشاره به پاسخ صحیح گزینه های نادرست هم بررسی شدن. این کتاب پاسخنامه کلیدی نداره و داخل پاسخنامه هم کادری برای درسنامه یا نکته خاصی دیده نمی‌شه.

جمع بندی نهایی مقایسه کتاب های تصویری زیست شناسی کنکور

 • کتاب تصویری خیلی سبز از لحاظ ظاهری جذابه، نکات ترکیبی و کنکوری رو کامل پوشش داده ولی خبری از تست نیست.
 • کتاب های قلمچی حجم بیشتری نسبت به سایر کتاب های مورد بررسیمون دارن ولی تست هم دارن.
 • کتاب زیستاگرام مهر و ماه هم به نکات ترکیبی و پنهان اشاره کرده و آزمونک های فصل به فصل داره.
 • کتاب لقمه ی مهر و ماه هم تست نداره ولی در حیطه ی کتاب درسی و کنکور شکل ها رو پوشش داده.

پس نهایتا اگر دنبال تست های مجزا برای هر شکل هستی و حجم زیاد کتاب از نظرت مشکلی نیست و در واقع زمان کافی داری و مخصوصا اگر پایه ی دهم و یازدهم هستی کتاب های قلمچی انتخاب خوبی برات هستن. اگر دنبال تست ها و آزمونک های جامع فصل به فصل هستی کتاب زیستاگرام مهر و ماه برات انتخاب مناسبی هستن.  اگر دنبال تست نیستی و فقط درسنامه و شرح شکل هارو میخوای کتاب های تصویری خیلی سبز و یا لقمه ی مهر و ماه انتخاب خوبی برات به شمار میرن.

 تعداد جلدتعداد صفحاتتستپاسخنامهظاهر
خیلی سبزتک جلدی۳۳۵ندارد_خوب
قلمچیسه جلدیدهم: ۲۶۵

 

یازدهم: ۲۶۰

دوازدهم: ۲۴۰

داردکاملخوب
زیستاگرام مهر و ماهتک جلدی۵۸۴داردکاملخوب
لقمه مهر و ماهتک جلدی۳۹۱ندارد_خوب

سوالات متداول مقایسه کتاب های تصویری زیست شناسی کنکور

سوالات متداول در مورد کتاب
 • آیا این کتاب ها به عنوان منبع اول قابل بررسی هستن؟

  خیر، این سری کتاب ها فقط شکل ها رو پوشش دادن و در واقع برای اولین منبع نیاز به یک منبع جامع هست.

 • زمان مناسب برای بررسی این منابع کی هست؟

  زمان های مرور و جمع بندی مثل دی ماه، ایام عید و یا نزدیک کنکور زمان خوبی برای بررسی این سری کتاب ها هستن اما حجم کتاب ها به شکلی نیستن که هر دانش آموزی بتونه کل کتاب رو در دوران جمع بندی تموم کنه. امکان بررسی این کتاب ها به عنوان منبع مکمل و در طول سال هم وجود داره.

 • منظور از بررسی به عنوان منبع مکمل و در طول سال چیه؟

  یعنی به عنوان امسال یک نفر داره از روی منبع جامع درس به درس و فصل به فصل پیش میره؛ می تونه در کنار اون منبع جامعش بعد از تموم کردن هر فصل،از کتاب های شکل محور هم برای بیشتر نقش بستن مطلب در ذهن و طبقه بندی شدن مطلب استفاده کنه.

 • آیا دانش آموزای دهم و یازدهم هم میتونن از این کتاب ها استفاده کنن؟

  بله کتاب هایی که روند پایه به پایه دارن مخصوصا کتاب قلمچی که هر پایه رو جدا چاپ کرده برای دانش آموزای دهم و یازدهم هم قابل بررسی هستن اما امکان استفاده ی کامل از نکات ترکیبی برای دانش آموزای پایه وجود نداره.

اشتراک گذاری :