چگونه فیزیک کنکور را بخونیم؟ (ویژه تجربی و ریاضی)

فیزیک یکی از مفهومی ترین دروس کنکوره و مثل شیمی، با مفاهیم کاربردی سر و کار داره و یکی از چالشی ترین درس ها برای کنکوری های تجربی و ریاضی حساب میشه. اگه برای شما هم این سوال پیش اومده که چگونه فیزیک کنکور رو بخونیم یا چگونه فیزیک رو از صفر شروع کنیم در ابتدا باید به این نکته مهم اشاره کنیم که یادگرفتن مفاهیم درس فیزیک خیلی مهم هستن، چون تست زدن و تمرین کردن و حل مسائل فیزیک، قبل از یادگیری مفاهیم فیزیک هیچ کاربرد و ارزشی نداره. وقتی شما اصل قضایای فیزیک رو به صورت تئوری ندونین، مسلما نمی تونین مسائل فیزیک کنکور رو درست حل کنین و یا تست بزنین و یه جورایی موفقیت شما در درس فیزیک بدون دونستن مفاهیم اصلی غیر ممکنه.

اما نگران نباشید چون در این مقاله قصد داریم قدم به قدم بهترین روش خواندن فیزیک با استفاده از تجربه رتبه های برتر کنکور رو با شما در میون بزاریم. همچنین بهترین منابع آموزشی و روش های حفظ فرمول های درس فیزیک برای کنکور و چگونگی حل مسائل فیزیک کنکور رو بهتون معرفی کنیم تا  شما ازین به بعد بهترین و کامل ترین روش برای دستیابی به  درصد ۱۰۰ فیزیک کنکور رو بدونید.

یکی از تکنیک های مهم رتبه های برتر کنکور قبل از شروع خواندن فیزیک این هست که در ایتدا بر اساس بودجه بندی سوالات کنکور برای خوندن فیزیک برنامه ریزی می کنند. شما باید قبل از اینکه شروع به خوندن فیزیک کنید بدونید که از هر مبحث چه سوالاتی میاد و شما توی اون مبحث چقدر قوی یا ضعیف هستین تا به صورت تقریبی بدونید که در فیزیک چه وضعیتی دارید. 

پس قبل از اینکه به سوالات مهمی مثل چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟ یا چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم جواب بدیم لازم دونستیم که در ابتدا با بودجه بندی تست های فیزیک در کنکور ریاضی و فیزیک آشنا بشید. همین الان کاغذ و قلم رو بردارید بودجه بندی سوالات رشته خودتون بنویسید و مشخص کنید توی کدوم فصل ها قوی / متوسط  یا ضعیف هستید.

بودجه بندی فیزیک در کنکور ریاضی

[table id=21 /]

بودجه بندی فیزیک در کنکور تجربی

[table id=22 /]

چطور درس فیزیک رو بخونیم و بفهمیم ؟

قدم اول : نحوه مطالعه فیزیک کنکور

کتاب درسی مهم ترین منبع برای تسلط روی فیزیک کنکوره. در قدم اول باید حداقل یک بار کتاب درسی رو بخونید و بعد از کتاب درسی می تونین سراغ کلاس و جزوه و معلم و کتاب های کمک آموزشی برین. حتما قبل از کلاس فیزیک پیش خوانی داشته باشین و مطالب هر کلاس رو حتما همون روز دوباره مطالعه کنین و مثال های کتاب درسی رو در رابطه با مبحثی که یاد گرفتین حل کنین و تمرین های کتاب درسی تون رو بارها و بارها حل کنین تا کاملا مفاهیم فیزیک رو یاد بگیرین.

چون همیشه چندتا از تست های کنکور سراسری از تمرین ها و مثال ها و متن کتاب درسی طرح میشن.

قدم دوم : استفاده از کتاب های کمک آموزشی فیزیک

اگه کتاب های کمک آموزشی یا جزوه های خیلی کاملی دارین و احساس می کنین که دیگه به کتاب درسی احتیاجی نیس، کاملا اشتباهه و اول باید کتاب درسی تون رو مطالعه کنین و تا زمانی که مفاهیم کتاب درسی رو یاد نگرفتین سراغ هیچ کتاب و جزوه دیگه ای نرین. می تونین بلافاصله بعد از پایان آموزش، شروع به تمرین و زدن تست های آموزشی فیزیک کنین. بهترین تست ها هم سوالات کنکور سال های گذشته هستن و بعد از اون ها می تونین برین سراغ تست های تالیفی. اگه براتون سوال پیش اومده که در کنار کتاب درسی بهترین منبع یادگیری فیزیک چه کتاب هایی میتونه باشه پیشنهاد ما به شما کتاب های فیزیک جامع خیلی سبز برای هر دو رشته ریاضی و فیزیک هست.

این کتاب تک جلدیه و محوریت اصلی این کتاب تسلط روی مفاهیم پایه ای کتابه و همه مطالب دهم یازدهم و دوازدهم رو در بر میگیره از این کتاب میشه به عنوان یک منبع خوب در طول سال تحصیلی استفاده کرد و کاملا مناسب دانش آموزای کنکوری و دوازدهمه که وقت زیادی برای خوندن فیزیک ندارن این کتاب برای دانش آموزان ضعیف و متوسط خیلی مناسبه طرح گرافیکی کتاب خلاقانه و جدید هست و صفحه آرایی ساده ای داره و از کاغذ تحریر سفید برای صفحاتش استفاده شده.

قدم سوم : تست زنی و خلاصه برداری فیزیک

بعد از اینکه شروع به تست زدن فیزیک و حل کردن سوالات کردین، یه دفتر دیگه بردارین و نکات مهم مباحثی که خوندین رو به طور خلاصه یادداشت کنین. در طول روند تست زنی هرجا به تستی برخوردین که حلش براتون سخت بود، اون رو علامت بزنین تا بعدا که دوباره برگشتین برای مرور درس، وقتتون رو صرف همون تست هایی کنین که قبلا براتون سخت بوده و اینقدر اون تست ها رو دوره کنین که براتون ساده بشن.

درس فیزیک به دلیل فرمول ها و نکات زیاد و حجم زیاد مطالبی که داره احتمال داره فراموش بشه پس باید یه زمانی برای مرور بذارین. سعی کنین در آزمون های آزمایشی شرکت کنین تا کم کم برای کنکور آماده بشین. 

قدم چهارم : جمع بندی درس فیزیک

در دوران جمع بندی هم میتونین از خلاصه نویسی هاتون و تست هایی که در طول سال علامت دار کردین استفاده کنین یا از بهترین منابع مخصوص جمع بندی فیزیک استفاده کنید :

تیپ بندی تست های فیزیک کنکور

برای اینکه بدونین چطور فیزیک رو بفهمیم بهتره اول با تیپ بندی تست های فیزیک کنکور آشنا بشین. اصولا سوالات درس فیزیک به سه تیپ تقسیم میشه:

۱: ساده ترین تست های فیزیک اون هایی هستن که فرمول و سایر اجزای تست مشخصه و با جاگذاری کردن اعداد تو فرمول، می تونیم به جواب برسیم.

۲: تیپ بعدی سوالات، شامل تست هاییه که فرمول مشخصه، مجهولات سوال هم مشخص هستن، ولی شما با یه مجهول طرف نیستین و با چند مجهول مواجه هستین. در این صورت برای حل مسئله باید اول مجهول اصلی رو پیدا کنین و بعد از اون برین سراغ مجهولات فرعی و با جاگذاری تو فرمول به جواب اصلی برسین.

۳: نوع دیگه ای از تست های فیزیک اینجوریه که شما حتی تو تشخیص فرمول فیزیک مناسب هم دچار مشکل میشین. این نوع تست ها از سخت ترین سوالات درس فیزیک محسوب میشن. یعنی اگه مفهوم درس رو بلد نباشین، نمی تونین فرمول درست رو تشخیص بدین و حل تست براتون دشوار میشه. در واقع فلسفه طرح این دسته از تست های فیزیک اینه که شما بتونین از طریق درک مفهوم سوال، به فرمول و بعدش به جواب برسین.

حفظ فرمول های درس فیزیک برای کنکور

یکی دیگه از مهم ترین مرحله ها تو یادگیری فیزیک کنکور، آشنایی و مطالعه فرمول های فیزیکه. برای حفظ کردن فرمول های فیزیک باید این کارها رو انجام بدین:

اولین کار اینه که فرمول های کتاب درسی فیزیک رو تو یه دفتر جدا شماره گذاری کنین و بنویسین. متغیرهای فیزیکی و واحدهای اون متغیرها رو هم توی اون دفتر مشخص کنین و سعی کنین زیر هر فرمول چند خطی جا بذارین، چون بعدا باهاشون خیلی کار دارین.

قدم بعدی اینه که کتاب های تستی و کمک آموزشی رو با دقت مطالعه کنین و فرمول هایی که تو کتاب درسی تون نیس رو از توی اون ها استخراج کنین و تو همون دفتر یادداشت کنین چون توی حل مسائل فیزیک می تونن کاربرد های بیشتری داشته باشن.

بعد از اینکه همه فرمول های فیزیک رو یادداشت کردین، فرمول هایی که متغیرهای مشابه دارن رو به ترتیب بنویسین. می تونین این فرمول ها رو به ترتیب اهمیت و درصد شباهتشون به هم، زیر هم بنویسین. بهتره برای هر فرمول یه رمز بزارین مثلا بدونین اگه فلان کلمه توی صورت سوال بود باید از چه فرمولی استفاده کنین که این رو بر‌ اساس تجربه و حل تست زیاد میتونین بفهمین.

اگه میخواین کارتون سریع تر پیش بره میتونین از کتاب های مخصوص فرمول های فیزیک مثل مینی میکرو طلایی ،لقمه مهر و ماه ،جیبی خیلی سبز و فرمول نامه ها استفاده کنین.

روش حل مسائل فیزیک کنکور

بهترین روش برای حل مسائل فیزیک اینه که اول از همه به منطق طرح اون سوال پی ببرین. یعنی اینکه اول از همه مجهول اصلی مسئله رو پیدا کنین و بعد از اینکه مجهول اصلی و فرمول مربوط بهش رو پیدا کردین، مجهول های فرعی رو کشف کنین. بعد متغیرها رو جاگذاری کنین توی فرمول و به جواب برسین. ممکنه شما برای به دست آوردن مجهول های اصلی و فرعی نیاز به استفاده از چند فرمول فیزیک داشته باشین.

چگونه فیزیک کنکور رو ۱۰۰ بزنیم ؟

یکی از راه های مهم و اساسی برای ۱۰۰ زدن فیزیک تو کنکور سراسری یا آزمون های آزمایشی کنکور، تست زدن خیلی زیاده. تست زدن زیاد باعث میشه مهارتتون تو مباحث ریاضی بالا بره. دوم اینکه هرچه قدر بیشتر تست فیزیک بزنین، با سوالات بیشتری آشنا میشین و این نکته باعث میشه که هر تستی رو بتونین حل کنین. چون مشابه اون سوال رو قطعا توی تست ها دیده بودین و حلش کردین.

بررسی درصد‌های کسب شده توسط سایر داوطلبین در درس فیزیک کنکور

بررسی آمار‌های مربوط به درصد های کسب شده توسط شرکت‌کننده های کنکور در سال‌های اخیر نشون میده که حدود ۴۰ درصد شرکت‌کننده های کنکور (یعنی از هر صد نفر، ۴۰ نفر) فیزیک کنکور رو منفی زدن. یعنی اگه در درس فیزیک به هیچ سوالی پاسخ ندین، از ۴۰ درصد شرکت‌کننده ها جلوترین. از هر ۱۰۰ نفر شرکت‌کننده در کنکور فقط ۳ نفر می‌تونن فیزیک رو بالای ۵۰ درصد بزنن. یعنی درصورتی که در کنکور شرکت کنین و فقط به ۱۵ سوال فیزیک کنکور (بدون پاسخ اشتباه) پاسخ بدین، جزو سه درصد اول شرکت‌کننده ها هستین.

اشتراک گذاری :