بهترین منابع حسابان کنکور ۱۴۰۲

حسابان جامع یکی از درس های رتبه ساز کنکور ریاضی هست. اولین درس تو دفترچه‌ی اختصاصی بچه‌های ریاضی درس “ریاضیات” هست که عمده‌ی سوالات این بخش معادل ۳۶ درصد ( ۲۰ سوال ) از کتاب‌های ریاضی دهم، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم طرح می‌شه.
برای حسابان و ریاضی پایه کنکور چی بخونم؟ انتخاب یک منبع کمک آموزشی مناسب خودت، می‌تونه تو مسیر کنکور خیلی کمکت کنه. تو این مقاله ما به معرفی و تحلیل بهترین منابع حسابان کنکور پرداختیم تا اطلاعات دقیقی در مورد کتاب‌ها داشته باشی و با آگاهی بالا اقدام به خرید کتاب کنی.

بودجه بندی و اهمیت مباحث حسابان در کنکور

بودجه بندی حسابان در کنکور


حسابان و ریاضی جامع تست خیلی سبز

این کتاب دو جلدی هست و جلد اول حسابان و ریاضی جامع تست خیلی سبز شامل درسنامه و تست و جلد دوم حسابان و ریاضی جامع خیلی سبز شامل پاسخنامه تشریحی می‌شه.

درسنامه حسابان و ریاضی جامع تست خیلی سبز

درسنامه حسابان و ریاضی جامع خیلی‌ سبز صفر تا صد مطالب رو بررسی کرده و نکته‌ای نمونده که توضیحش نداده باشه. اگه منبع آموزشی دیگه‌ای مثل معلم، ویدیو‌های آموزشی و… داری، درسنامه‌ها برای مرور نکات عالیه ولی اگه پایه‌ی ریاضیت خیلی ضعیفه و منبع آموزشی هم نداری، سراغ این کتاب نرو که اذیتت می‌کنه. درسنامه‌ها روون هستن و با لحن صمیمی نوشته شدن تا راحت با کتاب ارتباط برقرار کنی و از حسابان زده نشی. حسابان جامع خیلی سبز تمام مباحث ریاضی دهم( به جز موضوعات شمارش، آمارو احتمال و مجموعه‌ها)، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم رو پوشش می‌ده. تو درسنامه‌ مثال تشریحی زیادی دیده نمی‌شه و بیشتر مثال‌ها تست هستن که با توجه به اینکه کتاب برای تست‌زنی هست انتظار دیگه‌‌ای هم نمی‌شه ازش داشت.

تست های حسابان و ریاضی جامع تست خیلی سبز

بعد از درسنامه‌ها با کلی تست‌های متنوع رو‌به‌ رو می‌‌شی که اول هدفشون اینکه مفاهیم پایه‌ای رو یاد بگیری و بعدش نم‌ نم هدف سوال‌ ها تغییر می‌کنه و سوالات سخت‌ تر می‌شن. تو این مرحله‌ کتاب دنبال این هست که تسلطتت رو بیشتر کنه و در کنارش مهارت‌ های تست‌ زنیت رو تقویت کنه. عمده‌ی تست‌ ها سطح متوسطی دارن ولی تست‌ های سخت و ایده‌دار هم بین سوالات هست. کتاب از منابع مختلف مثل کنکور و آزمون‌ های قلم‌ چی هم تست‌ آورده. برای کسایی که به کم راضی نیستن هم تست‌ های سخت‌ تر تحت عنوان سری Z به صورت جدا از بقیه‌ی سوالات قرار داره که اگه می‌خوای مهارت‌ هات رو به چالش بکشی برو سراغشون. سختی این سوالات بیشتر به‌خاطر وقت‌ گیر بودنشون هست و ایده‌ی جدید بینشون کمتر دیده می‌شه. سوالات تنوع تستی مناسبی دارن و تقریبا تمام تیپ‌ های تستی ریاضیات پایه و حسابان پوشش داده می‌ شن.

پاسخنامه حسابان و ریاضی جامع تست خیلی سبز

پاسخنامه تشریحی کتاب کامل هست و توضیحات فارسی که در کنار توضیحات ریاضی داده باعث روون‌ تر شدن درسنامه شده. تو مواردی که لازم بوده نکته یا تذکری تو باکس‌ ها آورده شده. همچنین پاسخنامه به صورت مرحله به مرحله سوالات رو حل کرده که باعث می‌ شه موقع خوندن درسنامه روند راه‌ حل برات واضح باشه و سردرگم نشی.

ریاضیات پایه و حسابان جامع کنکور مهر و ماه

از اقتصادی‌ترین کتاب‌های حسابان و ریاضیات پایه، تک جلدی ریاضیات پایه و حسابان جامع کنکور مهر و ماه هست. درسنامه، تست و پاسخنامه تشریحی تو یک جلد هستن. این کتاب ‌هم مثل کتاب خیلی سبز مباحث ریاضی دهم( به جز موضوعات شمارش، آمارو احتمال و مجموعه‌ها)، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم رو پوشش می‌ده. مباحث دهم و یازدهم به صورت موضوعی طبقه‌بندی شدن ولی مباحث دوازدهم تو فصل‌های جدایی از پایه دهم و یازدهم قرار دارن.

درسنامه ریاضیات پایه و حسابان جامع کنکور مهر و ماه

با توجه به اینکه کتاب تک‌ جلدیه نمی‌شه ازش انتظار درسنامه ‌های خیلی طولانی داشت و نسبت به درسنامه ‌های حسابان جامع خیلی سبز خلاصه ‌تر هست. برای جلوگیری از دو جلدی شدن کتاب، تعداد تست ‌های حل شده تو درسنامه کم هست. درسنامه ریاضیات پایه و حسابان جامع کنکور مهر و ماه کامل هست و لحن روون و رسمی داره. تو درسنامه مطالبی تحت عنوان “یک گام فراتر” اومده که مطالبی خارج از کتاب درسی هستن ولی دونستن این مطالب برای رستگاری تو کنکورت لازمه و تو مسیر کنکور تو رو عاقبت به خیر می‌کنه.

تست های ریاضیات پایه و حسابان جامع کنکور مهر و ماه

تعداد تست ‌های ریاضیات پایه و حسابان کنکور مهر و ماه کافی هست و تنوع تستی بسیار خوبی داره. تست ‌های کنکور سراسری و آزمون‌ های قلم‌ چی رو پوشش میدن. همچنین برای دانش‌ آموز‌ایی که دنبال تست‌ های سخت هستن سوالاتی جدا با عنوان “ برای ۱۰۰٪ “ آورده شده. البته بین این‌ سوالات، سوالات آسون و متوسط هم دیده می‌شه ولی عمدتا سطحشون بالاتر از متوسطه. از جمله کار‌ای خوبی که تو تالیف حسابان مهر و ماه اتفاق افتاده، آزمون‌ های جامع آخر هر فصل هست که دانش ‌آموز می‌تونه برای جمعبندی بهشون مراجعه کنه.

پاسخنامه ریاضیات پایه و حسابان جامع کنکور مهر و ماه

پاسخنامه تشریحی کتاب کامل هست ولی تو کتاب، پاسخنامه تشریحی آزمون‌های جامع و بخش برای “۱۰۰٪” نیومده و برای دسترسی به پاسخنامه تشریحی باید کد QR رو اسکن کنی. تو مواردی که لازم بوده راه ‌حل‌ دوم، نکته، تذکر و … رو تو پاسخنامه آورده.

حسابان جامع کنکور میکرو گاج

این کتاب دو جلدی هست . جلد اول حسابان جامع کنکور میکرو شامل تست و پاسخنامه تشریحی هست و جلد دوم حسابان میکرو گاج درسنامه ‌ها رو به صورت یک‌جا داره. جدا بودن درسنامه‌ از تست و پاسخنامه تشریحی باعث می‌شه که اگه دنبال یک کتاب با تعداد تست زیاد هستی و نیازی به درسنامه نداری، جلد اول این کتاب که منبع غنی از تست‌ ها هست رو تهیه کنی. از ویژگی ‌های مثبت دیگه‌ی کتاب حسابان گاج چاپ رنگی هست که باعث می‌شه وسط مطالعه خوابت نگیره و با علاقه درس رو دنبال کنی.

درسنامه حسابان جامع کنکور میکرو گاج

درسنامه‌ های کتاب حسابان جامع کنکور میکرو گاج کامل و روون هستن و مثل یه معلم قدم به قدم مطالب رو توضیح داده و نسبت به ریاضیات پایه و حسابان مهر و ماه و خیلی سبز مفصل ‌تره و مثال‌ های بیشتری حل کرده. درسنامه صفر تا صد مطالب رو توضیح داده. بعد از هر نکته‌، برای جا افتادن مطلب مثال‌ های خوندنی و حل‌کردنی آورده. از کار‌ای مفیدی که مولف‌ ها کردن اینه که مطالب هر فصل رو به قسمت ‌های کوچیک ‌تری تقسیم کردن تا یهو با حجم زیادی از مطالب روبه‌ رو نشی و نترسی.

تست های حسابان جامع کنکور میکرو گاج

حسابان جامع میکرو گاج با حدود۳۳۰۰ تست از پر تست ‌ترین کتاب ‌های جامع به حساب میاد. یعنی تستاش جوری کتاب درسی رو پوشش دادن که یه واو هم جا نیفتاده و همه‌ی تیپ ‌های تستی رو هم قشنگ برات بررسی کرده که سر جلسه کنکور سورپرایز نشی. تست‌ های کتاب با رنگ ‌های متفاوت سطح ‌بندی شدن. سطح تست ‌ها عموما ساده تا متوسط به بالا هستن و کتاب یکم تو سطح بالا ضعیف کار کرده. تست ‌هایی به اسم IQ  تو کتاب هستن که خیلیم IQ نیستن پس ازشون نترس. سطح این‌ تست ‌ها خیلی هم بالا نیست و ایده‌ی جدید تو اکثرشون دیده نمی‌شه و بعضا سختیشون فقط به این هست که راه‌حل ‌های طولانی و وقت گیر دارن. پس اگه سطحت قویه این کتاب احتمالا زیاد نتونه تو رو به چالش بکشه.

پاسخنامه حسابان جامع کنکور میکرو گاج

پاسخنامه تشریحی حسابان گاج واقعا خفنه چه از نظر گرافیکی چه از نظر مفهومی و توضیحات. این پاسخنامه بسیار کامل و مفصله و مو به مو مطالب رو توضیح داده تا دیگه هیچ ‌جوره سوالی برات پیش ‌نیاد یا قسمتی مبهم نباشه. پاسخنامه هم مثل بقیه‌ی قسمت ‌های کتاب رنگی هست که هم باعث می‌شه جوابو راحت‌ تر دنبال کنی و هم اینکه موقع خوندنش خدایی نکرده خسته نشی. نکات تستی یا مروری هم تو کادر‌های رنگی آورده شدن تا برات بولد‌تر باشه و بهشون توجه کنی.

حسابان جامع کنکور IQ گاج

از اسم کتاب معلومه که این کتاب هدفش با بقیه کتاب‌ها فرق داره و نیومده که صرفا مطالب رو بهت از صفر یاد بده. اگه آدم کمال‌گرایی هستی و می‌خوای تو هر درسی بهترین باشی و دنبال درصد ۱۰۰ هستی، بهت پیشنهاد می‌کنم حتما حسابان جامع IQ گاج رو یه نگاه بندازی. یا اگه تو درصد ۶۰.۷۰ گیر کردی، و علتش اینکه نمی‌تونی سوالات سخت و ایده‌دار رو جواب بدی، این کتاب می‌تونه خیلی کمکت کنه. کتاب تک جلدی هست و درسنامه، تست و پاسخنامه تشریحی مباحث ریاضی دهم( به جز موضوعات شمارش، آمارو احتمال و مجموعه‌ها)، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم تو همین جلد قرار گرفته.

درسنامه حسابان جامع کنکور IQ گاج

درسنامه مناسب مرور مطالب هست و به صورت خلاصه و نکته‌وار نوشته شدن و مثل درسنامه‌های حسابان جامع میکرو و خیلی سبز آموزشی نیست. تست‌ها و درسنامه‌ به صورت موضوعی دسته ‌بندی شدن. به خاطر فشرده بودن درسنامه‌ها تعداد تست کمی تو درسنامه حل شده و تست‌های درسنامه تنوع بالایی هم ندارن. درسته اسم کتاب IQ هست ولی تمام مطالب درسنامه تو حوزه‌ی کنکور هستن و مولف نکات خیلی ریزتر هر درس رو گفته و اینجوری نیست که با کلی مطالب عجیب غریب و سطح بالا که تو کنکور نیستن روبه‌رو شی.

تست های حسابان جامع کنکور IQ گاج

مولف ‌ها تو طرح تست ‌ها واقعا سنگ تموم گذاشتن و تیپ تستی نمونده که تو کتاب آی کیو حسابان جامع کنکور نیاورده باشن. سطح اکثر تست ‌ها متوسط به بالا هست و از اونجایی که کتاب برای دانش‌آموزای خفن و قوی هست، تست‌های ساده و آموزشی زیادی نداره. تست‌ های کنکور سراسری هم با توجه به سطحشون تو کتاب آورده شدن و تست ‌های خیلی آسون برای اینکه وقتت گرفته نشه، آورده نشدن. تعداد تست این کتاب عملا ۸۰۰ تا فقط از میکرو کمتره ولی سطح تست ‌ها خیلی متفاوته و سوالای چالشی رو بیشتر روشون مانور داده. اگه میخوا‌ی که مهارت ‌های حل مسئلت رو محک بزنی و ببینی تو سوالات خیلی سخت با خودت چند چند هستی، می‌تونی بری سراغ سوال‌های IQ+ که یه سر و گردن سطحشون از بقیه‌ی سوال‌ ها بالاتره.

پاسخنامه حسابان جامع کنکور IQ گاج

پاسخنامه تشریحی کتاب کامل و روون هست و تو برخی موارد نکات مهم رو تو کادر‌های رنگی آورده. راه‌حل ‌‌‌های مختلف هم این کتاب برای سوالاتی که لازم بوده پوشش می‌ده.

حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز

هدف کتاب نردبام مثل کتاب حسابان جامع آی‌کیو، اینه که تورو رو به یه تست‌ زن ماهر تبدیل کنه که از پس هر سوالی بر بیای. اگرچه حسابان جامع نردبام درسنامه های خلاصه ای هم داره که برای مرور مناسب هستن.

درسنامه حسابان جامع نردبام

درسنامه‌های نردبام ریاضیات پایه و حسابان جامع خلاصه و فشرده هستن و برای مرور قبل تست‌زنی عالی هستن. اگه  مطالبو از قبل بلد نیستی، درسنامه‌ی کتاب مثل جمله‌های پشت همه که باید حفظشون کنی ولی اگه از قبل مطالبو یاد گرفتی برای دسته‌بندی ذهنی خیلی مفیده. مثل اکثر کتاب‌های جامع کنکور، مطالب ریاضی دهم( به جز موضوعات شمارش، آمارو احتمال و مجموعه‌ها)، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم به صورت موضوعی طبقه‌بندی شدن. بعضی جاها حسابان نردبام مطالب خارج از کتاب درسی هم گفته که این مطالب می‌تونه به شما تو مسیر کنکور خیلی کمک کنه .

تست های حسابان جامع نردبام

تعداد تست‌های این کتاب حدودا ۱۸۰۰ تا هست و برخلاف رقیبش یعنی کتاب حسابان آی‌کیو تعداد تست خیلی زیادی نداره. تست‌های کنکور و تمرین‌های کتاب درسی باتوجه به سطحشون تو کتاب آورده شدن. کار خوبی که کتاب نردبام حسابان و ریاضیات پایه جامع کرده این هست که سوالاتو از آسون به سخت چیده تا موقعی که تست می‌زنی آروم آروم بری سراغ سوالات سخت و یهو ناامید نشی. اینم بگم که کتاب خیلی رو سوالات آسون‌ و متوسط مانور نداده که با توجه به اینکه اسم پیشرفته روشه کمتر از این هم ازش انتظار نمی‌رفت. 

پاسخنامه حسابان جامع نردبام

پاسخنامه تشریحی کامله و نکته‌ای نمونده که بررسیش نکرده باشه. روند حل سوالات مرحله به مرحله هست و باعث می‌شه موقع خوندن پاسخنامه، سردرگم نشی.

جامع ریاضی ۱ و حسابان + موج آزمون رشته ریاضی نشر الگو

این کتاب یکم سبک و سیاقش با بقیه کتاب‌های حسابان متفاوت هست. کتاب دو جلدی هست که جلد اول جامع حسابان و موج آزمون الگو شامل درسنامه‌ها و تست‌ها هستش و جلد دوم موج آزمون حسابان نشر الگو پاسخنامه تشریحی رو پوشش می‌ده. مطالب این کتاب شامل ریاضی دهم( به جز موضوعات شمارش، آمارو احتمال و مجموعه‌ها)، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم می‌شن.

درسنامه موج آزمون حسابان جامع نشر الگو

درسنامه جامع حسابان و موج آزمون الگو از زیاده‌گویی و حاشیه‌پردازی خود‌داری کرده و یک راست رفته سر اصل مطلب. مطالب رو به صورت خلاصه و فشرده‌ آورده ولی همچنان بعد از هر نکته یا مطلبی که گفته شده، مثالی هم آورده  تا مطلب به خوبی برات جا بیفته. اگه پایه‌ی ریاضی قوی داری، درسنامه می‌تونه منبع خوبی برات باشه و اگه پایه‌ی ریاضی ضعیفی داری بهتره بعد از یادگیری درس از یک منبع مفصل‌تر، به این کتاب مراجعه کنی.

تست های موج آزمون حسابان جامع نشر الگو

تست‌های جامع ریاضی ۱ و حسابان + موج آزمون رشته ریاضی نشر الگو شامل دو بخش هستن، تست‌های دست گرمی و تست‌های ۱۰ تایی. تست‌های دست‌گرمی، تست‌های آموزشی هستن و کاربردشون اینه که مطالب رو کامل و عالی برات جا بندازن. در انتهای هر مبحث تست‌ها به صورت آزمون‌های ۱۰‌تایی دسته ‌بندی شدن و هر بخش با توجه به اهمیتش تو کنکور چند دسته آزمون‌ ۱۰‌تایی داره. برای اینکه خیالت از سوالای کنکور هم راحت بشه، سوالات کنکور رو یکجا آخر هر فصل آورده.

پاسخنامه موج آزمون حسابان جامع نشر الگو

پاسخنامه تشریحی موج آزمون حسابان کامل هست و بی کم و کسر مطالب رو بررسی کرده. شما می‌تونید پاسخنامه تشریحی رو هم به صورت کتاب تهیه کنی و هم سایت انتشارات الگو پی ‌دی ‌افش رو به صورت رایگان در اختیارت قرار می‌ده. حجم پاسخنامه معقول هست و نه خیلی سوالات رو کوتاه و خلاصه توضیح داده و نه توضیحات خیلی خیلی مفصلی داره. برای تقویت خلاقیت تو حل سوال، جاهایی که لازم بوده راه‌حل‌های مختلف رو بررسی کرده. توضیحات فارسی هر سوال هم باعث شده پاسخنامه روون باشه.

جمعبندی و مقایسه

اینم خلاصه تمام مطالبی که بالا‌تر گفتیم تا تصمیم‌گیری و مقایسه برات راحت‌تر بشه.

مقایسه بهترین منابع حسابان جامع

جدول اطلاعات کتاب

 

درسنامه

سطح عمده‌ی تست‌ها

تعداد تست

پاسخنامه تشریحی

مناسب سطح

حسابان و ریاضی جامع تست خیلی سبز

نسبتا مفصل-کامل و ررون

 

ساده و متوسط

۲۶۷۶

داره-مفصل و کامل

ضعیف و متوسط

ریاضیات پایه و حسابان جامع کنکور مهروماه

خلاصه و نکته‌وار- کامل و روون

ساده، متوسط و متوسط+

۲۰۳۰

داره- کامل(یه سریش به صورت پی‌‌دی‌افه)

متوسط و متوسط+

حسابان جامع کنکور میکرو گاج

مفصل- خودمونی و کامل

ساده، متوسط و متوسط+

۳۳۴۸

داره- کامل، مفصل و رنگی

ضعیف و متوسط

حسابان کنکور IQ گاج

نکته‌محور-کامل

متوسط، متوسط+ و دشوار

۲۵۶۹

داره- کامل و روون

متوسط+ و قوی

جامع ریاضی ۱ و حسابان + موج آزمون رشته ریاضی نشر الگو

نکته‌محور- روون و رسمی

متوسط، متوسط+

۲۸۳۷

داره- کامل و روون و نسبتا خلاصه

متوسط+

حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز

نکته‌وار- روون و کامل

متوسط، متوسط+ و دشوار

۱۸۶۲

داره- کامل و مفصل

متوسط+ و قوی

با در نظر گرفتن تعداد تست‌های حسابان تو کنکور، این درس از جمله درس‌های سرنوشت‌ساز هست. مطالبی که تو کتاب‌های حسابان جامع پوشش داده می‌شن شامل ریاضی دهم( به جز موضوعات شمارش، آمارو احتمال و مجموعه‌ها)، حسابان یازدهم و حسابان دوازدهم هستن که مطالبی که پوشش داده نمی‌شن تو کتاب‌های کمک درسی آمار و احتمال و گسسته آورده شدن.  ضریب این درس تو زیر گروه ۱و ۲ برابر ۴ و برای زیر گروه ۳ برابر ۳ هست. کتاب‌های جامع معمولا درسنامه فشرده‌ای نسبت به کتاب‌های تک پایه دارن پس اگه منبع آموزشی خیلی مفصلی می‌خوای برو سراغ کتاب‌های تک پایه ولی اگه منبع آموزشی خوبی مثل معلم یا ویدیو‌های آموزشی داری یا پایه‌ی ریاضی خوبی داری، کتاب‌های جامع می‌تونن برات مناسب باشه.
هر سوالی هم که در ارتباط با کتاب‌ها داشتی می‌تونی تو قسمت کامنت‌ها ازمون بپرسی.

اشتراک گذاری :