بهترین کتاب لغت و املا

درس ادبیات بین درسای عمومی کنکور بالاترین درصد رو داره و سوالای لغت و املا هم حدود  ۲۰ تا ۲۵ درصد از سوالات ادبیات رو تشکیل میدن.

از نکات مهمی هم که وجود داره اینه که بلد بودن لغات حتی توی حل کردن سوالای  قرابت، آرایه و دستور هم تاثیرگذاره و از اونجایی که تست های ادبیات کنکور با سوالای لغت و املا شروع میشن، خوب جواب دادن به این سوال ها قوت قلب خوبی هم به دانش آموزا میده.

حتی اگر کسی بخواد مبحثی رو از ادبیات حذف کنه و کلا جواب نده، بهتره املا و لغات جز حذفیاتش نباشن چون مثل آرایه یا دستور مهارتی و دیربازده نیست و با مطالعه حتی در زمان نسبتا کوتاه میشه به تسلط خوبی رسید.

حالا بریم سراغ بررسی و مقایسه ی ۴ تا از کتاب هایی که املا و لغات کنکور رو به صورت موضوعی بررسی کردن:

ظاهر کتاب های لغت و املا

کتاب نشرالگو در سایز رقعی و قابل حمل و با کاغذ با کیفیت و سفید چاپ شده. از رنگ آبی در کنار مشکی استفاده شده و فونت متن ها هم مناسبن ولی بهتر بود با توجه به حجم زیاد کتاب، شیرازه بندی قوی تری براش در نظر گرفته می شد. کتاب خیلی سبز هم از نظر سایز کتاب و کاغذ استفاده شده مثل نشرالگو هست و برای این کتاب هم از رنگ آبی در کنار مشکی استفاده شده ولی از نظر نظم و کادربندی و ظاهر این کتاب از نشرالگو بهتره. کتاب نشر دریافت هم با کاغذ سفید چاپ شده و از رنگ صورتی در کنار مشکی استفاده شده. این کتاب نسبت به کتاب های مشابه از نظر ظاهری ساده تره و صفحه آرایی و ظاهرش شبیه بخش لغات آخر کتاب درسیه. آخرین کتاب یعنی لقمه ی مهر و ماه جیبی و بین کتاب هایی که بررسی کردیم از همه کوچکتر و حملش راحت تره، کاغذ استفاده شده سفیده و از رنگ های متفاوت  و جذابی توی نگارش کتاب استفاده شده.


سطح کلی کتاب های لغت و املا

اولین نکته ای که باید بگم اینه که از کتاب های لغت و املا نمیشه انتظار داشت سطح های خیلی متفاوتی از هم داشته باشن ولی اگر به طور کلی بخوایم مقایسه کنیم کتاب های نشر الگو و هفت خان خیلی سبز سطح بالاتری دارن و برای دانش آموزای قوی مناسب ترن ولی کتاب نشر دریافت چون درسنامه محوره و مهر و ماه چون تست و مطالب با سطح بالاتر رو پوشش نداده، سطح پایین تری نسبت به دو منبع دیگه دارن.


تست های کتاب های لغت و املا

کتاب نشرالگو در مجموع ۹۶۱ تست داره. فصل دوم، سوم و چهارم کتاب روند درس به درس دارن که تست ها،درس به درس و نهایتا تست های جامع هر پایه آورده شدن. فصل دهم کتاب، تست های کلی و ترکیبی سه پایه آورده شدن که این فصل اهمیت خیلی زیادی داره چون سوال ها در کنکور هم به همین شکل طرح میشن. سوالا تالیفی و از کنکور های گذشته هستن؛ تست ها در مجموع سطح متوسط رو به بالا  دارن ولی تست های درس به درس از تست های ترکیبی ساده ترن. تست های این کتاب نشان دار نشدن.

دومین بخش کتاب خیلی سبز تست ها هستن که اول تیپ تست ها و الگوهای تست های کنکور های اخیر بررسی شدن و بعد تست های درس به درس آورده شدن به این صورت که چند تا تست اول هر درس فقط لغت های همون درس رو پوشش دادن و در ادامه چند تا تست مروری از لغت های همون درس و درس های قبل و یا حتی لغت های غیر واژه نامه ای (این سوال ها علامت دار شدن) آورده شده. بخش سوم کتاب، آزمون های هفت سوالی مشابه کنکور و مناسب برای دوران جمع بندی هستن. تست ها تالیفی هستن و یا از کنکور و آزمون های آزمایشی انتخاب شدن در مجموع تست ها سطح متوسط و رو به بالا و مشابه کنکور دارن.

املا و لغت و تاریخ ادبیات نشر دریافت مثل بقیه ی کتاب های ادبیات فارسی این نویسنده بیشتر درسنامه و آموزش محوره و تعداد تست ها در مقایسه با نشر الگو و خیلی سبز کمتره. تعداد کمی تست درس به درس در دفتر اول کتاب وجود داره که غالبا تالیفی و با ایده ی جدیدن. انتهای دفتر دوم تست های جامع واژگان، انتهای دفتر سوم تست های جامع املا و انتهای دفتر چهارم تست های سبک شناسی و تاریخ ادبیات آورده شدن که تست های جامع غالبا از کنکور انتخاب شدن.

لقمه طلایی مهر و ماه تست نداره و کاملا آموزش محوره.


خیلی سبز

تعداد تست عنوان
۲۲۵ لغت و املای دهم
۲۶۰ لغت و املای یازدهم
۲۶۱ لغت و املای دوازدهم
۲۵ تاریخ ادبیات دهم
۳۱ تاریخ ادبیات یازدهم
۳۸ تاریخ ادبیات دوازدهم
۱۰۵ آزمون جامع
۱۰۳۵ کل

نشر الگو

تعداد تست عنوان
۱۰۱ درس به درس دهم
۱۹۱ درس به درس یازدهم
۱۳۹ درس به درس دوازدهم
۱۰۰ صد بیت املایی خارج کتاب
۱۰۰ صد متن املایی خارج کتاب
۸۲ جامع لغات
۳۰۶ جامع املا
۴۲ کنکور سراسری
۹۶۱ کل

نشر دریافت

تعداد تست عنوان
۱۷۲ درس به درس معنی و املا
۱۰۰ واژه نام کتاب درسی
۱۲۰ آموزش املا
۶۶ تاریخ ادبیات
۵۰ کنکور
۵۰۸

حتما بخونید

بهترین کتاب قرابت معنایی

بهترین کتاب قرابت معنایی

بریم سراغ بررسی درسنامه ی کتاب های لغت و املا

نشرالگو در اولین بخش با عنوان «دو کلمه حرف حساب» راجع به تیپ تست های مختلف و تکنیک های بررسی سوال ها صحبت کرده و تو قسمت بعدی لغت ها رو درس به درس بررسی کرده(لغاتی که در لغت نامه ی کتاب درسی بودن علامت دار شدن). تشبیهات املایی و معنایی، زنجیره های املایی، صد بیت و صد متن املایی خارج از کتاب و فراتر از کتاب، دسته بندی لغات مرتبط با ابزار جنگ، حیوانات، موسیقی، ظروف و …. بخش های دیگه ی درسنامه ی این کتاب رو تشکیل میدن و از نقاط قوت، درسنامه ی این کتاب به شمار میره. توی درسنامه تمرین هم آورده شده و لحن بیان نویسنده رسمی و روانه. در مجموع درسنامه کامل و مفصله. نکته ای که باید اضافه کنیم اینه که برخلاف بقیه ی کتابایی که بررسی می کنیم نشرالگو تاریخ ادبیات رو در این کتاب بررسی نکرده و  تاریخ ادبیات رو در یک کتاب مجزا همراه با قلمروها بررسی کرده.

خیلی سبز هم لغات رو درس به درس بررسی کرده و توی این قسمت هم لغات واژه ی نامه ی کتاب و هم لغات خارج کتاب و هم املای لغات رو بررسی کرده و توی قسمت« ویژه نامه» لغاتی که چند تا معنی دارن رو به همراه مثال آورده. این کتاب توجه زیادی به تمرین هم داره. تاریخ ادبیات و گونه شناسی هر سه پایه یکی از بخش های این کتابه. بخش پنجم کتاب با عنوان «خرت و پرت کنکوری» لغت های موضوعی،جمع و مفرد کلمات،کلمات هم آوا و … رو بررسی کرده و از بخش های خوب و مفید کتاب به شمار میره.

کتاب نشر دریافت هم اول معنی لغت ها و املا رو درس به درس بررسی کرده و ترکیب های رایج، هم خانواده ها و معانی دیگه ی هر لغت رو هم آورده که این قسمت از برتری های این کتاب نسبت به منابع مشابه به شماره میره. در دفتر دوم واژه نامه ی انتهای کتاب سه سال بررسی شده و   تمرین هم آورده شده. دفتر سوم تشابهات املایی، واژه های دو املایی، درس نوشتن فعل ها و … رو از پایه بررسی کرده و دفتر چهارم هم تاریخ ادبیات و سبک شناسی رو بررسی کرده. پس این کتاب هم درسنامه ی مفصلی داره با بیان رسمی و قابل فهم داره.

کتاب لغت و املای فارسی+ تاریخ ادبیات لقمه مهر و ماه درسنامه ی نسبتا خوبی داره و نویسنده با مهارت موارد زیادی رو در حجم کم آموزش داده. در صفحات اولیه تیپ بندی تست ها و تحلیل واژه ها و چند تا از دام های سوالای لغت کنکور آورده شدن بعد از اون روند درس به درس طی شده و نکات مهم واژگان و تاریخ ادبیات هم آورده شدن. بخش چهارم کتاب «گنج نامس» که عبارت های قرآنی، دسته بندی واژه ها، شباهت ها، واژه های ناجور، جمع های مکسر و … رو بررسی کرده پس درسنامه حجم متوسطی داره ولی تا حد امکان معنی لغات رو به خوبی پوشش داده ولی بهتر بود اگر توجه بیشتری به املا و تکنیک های حل سوالای املا هم داشت.


پاسخنامه کتاب های لغت و املا

نشرالگو پاسخنامه کلیدی نداره ولی پاسخنامه ی تشریحی در انتهای کتاب آورده شده. برای بیشتر تست ها هر ۴ گزینه رو بررسی کرده ولی توضیحات خیلی مفصل نیست و کادر درسنامه هم بین پاسخنامه دیده نمیشه.

خیلی سبز هم پاسخنامه ی کلیدی و هم پاسخنامه ی تشریحی داره. پاسخنامه ی تشریحی کامله. سعی شده هر ۴ گزینه بررسی بشن و تا حد امکان توضیح خوبی هم برای تست ها آورده شده.

نشر دریافت هم سعی کرده توی سوالایی که نیاز بوده هر ۴ گزینه رو بررسی کنه و نکته ی مربوط به سوالو بگه. پاسخنامه ی کلیدی نداره.

لغت و املای فارسی+ تاریخ ادبیات لقمه طلایی مهر و ماه هم از اونجایی که تست نداره پاسخنامه هم نداره.

در مجموع کامل ترین درسنامه رو کتاب لغت،املا و تاریخ ادبیات هفت خان خیلی سبز داره.


در نهایت

کتاب نشرالگو درسنامه کامل و مفصل، تست های زیاد و پاسخ تشریحی نسبتا کاملی داره ولی تاریخ ادبیات رو توی همین کتاب املا و لغت بررسی نکرده و تاریخ ادبیاتش جداس.

خیلی سبز هم درسنامه ی خوب و تعداد تست بالاتر از همه ی منابع مورد بررسی و کاملترین پاسخنامه رو داره و ظاهر و صفحه آرایی جذابی هم داره.

نشر دریافت هم درسنامه ی کامل و با بخش های متمایز داره و توجه خوبی به تمرین داره ولی نسبت به دو تا منبع نشر الگو و خیلی سبز تعداد تست کمتری داره و برای دانش آموزای ضعیف مناسب تره.

لقمه طلایی مهر و ماه هم کتابیه که در عین جمع و جور بودن، تا حد امکان به خوبی مواردی که لازم بوده رو آموزش داده.


پس

✅ اگر کتابی با درسنامه ی کامل و تعداد تست خیلی بالا و پاسخنامه ی کامل و ظاهر جذاب میخوای بهترین انتخاب لغت،املا و تاریخ ادبیات هفت خان خیلی سبزه.

✅ اگر کتابی با درسنامه ی کامل و با ایده و تعداد تست متوسط میخوای برو سراغ نشرالگو.

✅ اگر کتابی آموزش محور و با تعداد تست کمتر و با سطح متوسط میخوای برو سراغ کتاب نشر دریافت.

✅ و اگر اصلا تست نمیخوای و درسنامه ای با حجم کمتر از بقیه ی منابع میخوای، بهترین کتاب برات کتاب لغت و املای فارسی+ تاریخ ادبیات لقمه مهر و ماهه.


ظاهر کتاب پاسخنامه سطح تعداد تست تاریخ ادبیات درسنامه
متوسط کامل متوسط رو به بالا ۹۶۱ ندارد( در کتاب مجزای تاریخ ادبیات کامل نشر الگو
خوب کاملترین متوسط رو به بالا ۱۰۳۵ دارد کامل خیلی سبز
متوسط کامل متوسط ۵۰۸ دارد کامل نشر دریافت
خوب ندارد متوسط ندارد دارد متوسط مهر و ماه

سوالات متداول

  • آیا نیازه علاوه بر این کتاب ها واژه نامه ی خود کتاب هم بررسی بشه؟

    این کتاب ها علاوه بر بررسی واژه نامه ی کتاب موارد فراتر رو هم بررسی کردن پس بررسی دوباره ی خود کتاب ضرورتی نداره.

  • بهترین زمان برای کار کردن این کتاب ها کیه؟

    بهتره در طول سال و همزمان با خوندن هر درس روند درس به درس طی بشه و توی بازه های جمع بندی آزمون های جامع کار بشن و قسمت های موضوعی خونده بشن.

  • آیا امکان کار کردن این کتاب برای دانش آموزای دهم و یازدهم هم وجود داره؟

    بله دانش آموزای پایه میتونن قسمت های درس به درس رو کار کنن علاوه بر این امکان کار کردن قسمت هایی که تکنیک ها آموزش داده شدن هم وجود داره ولی بهتره قسمت های جامع و موضوعی در سال دوازدهم بررسی بشن.

اشتراک گذاری :