بهترین کتاب قرابت معنایی

ادبیات یکی از مهم ترین درس عمومی کنکور سراسریه و سوالای قرابت معنایی هم توی این درس بیشترین تعداد و بالاترین اهمیت رو دارن و ٣۶درصد رو به طور مستقیم به خودشون اختصاص میدن. جدا از سوالای مستقیم قرابت، مهارت خوندن و ترجمه ی درست بیت ها تاثیر زیادی توی جواب دادن به سوالای آرایه، دستور و لغت هم داره. برای بدست آوردن مهارت جواب دادن به سوالای قرابت کنکور باید زمان کافی به قرابت معنایی اختصاص داده بشه و به طور مرتب کاربشه و باید منبع مناسبی هم انتخاب بشه پس بریم سراغ بررسی سه تا از بهترین کتاب های قرابت معنایی:

  

مقایسه ی ظاهر بهترین کتاب های قرابت معنایی

کاغذ استفاده شده برای کتاب قرابت معنایی نشر الگو با ابعاد A5، سفید و با کیفیته. طراحی جلد جالبه. متن ها مشکی هستن و از رنگ آبی هم در کنار مشکی استفاده شده.  کتاب قرابت معنایی هفت خوان خیلی سبز هم از نظر اندازه مشابه کتاب نشرالگو هست و به راحتی قابل حمله. کاغذ استفاده شده کاهی نیست و سفیده.  مثل نشر الگو از رنگ آبی در کنار مشکی توی کتاب استفاده شده.  کاغذ استفاده شده برای کتاب قرابت معنایی نشر دریافت هم سفیده ولی گرافیک و صفحه آرایی این کتاب از دو کتاب دیگه ضعیف تره و توی غالب قسمتای کتاب فقط از رنگ مشکی استفاده شده و توی موارد خیلی کمی از رنگ قرمز استفاده شده و سعی شده توی نگارش متن ها از فونت هاو اندازه های متفاوت استفاده بشه.


 بررسی تست های ۳ کتاب برتر قرابت معنایی کنکور

تست های کتاب قرابت معنایی نشر الگو در دو بخش آورده شدن. اولین بخش تست ها تست های نون شب هستن که اهمیت خیلی زیادی دارن و از نقاط قوت این کتاب محسوب می شن. ۱۵١ آزمون که هر آزمون ۵ سوال داره و سوال های هر آزمون از درس یا موضوع مشخصی نیستن و مثل کنکور سوال ها از موضوعات مختلف، درس های مختلف و حتی بیت های خارج از کتاب هستن. سوالات کنکور هم زیاد بین تست های نون شب ها دیده میشن. آخر هر نون شب یه کادر برای مشخص کردن زمان پاسخگویی، تعداد درست و غلط و … وجود داره. دومین بخش تست ها که بعد از نون شب آورده شده تست های درس به درس هستن. تست ها از کنکور سراسری و تالیفی هستن و سطح متوسط رو به بالا دارن.

تست های کتاب قرابت معنایی هفت خوان خیلی سبز از کنکور سراسری، آزمون قلمچی، گزینه دو و تالیفی هستن که توی سوالای تالیفی توجه ویژه ای به متن و تمرین های کتاب داشتن. توی این کتاب به قرابت معنایی نثر ها هم توجه شده. تست ها درس به درس پیش رفتن و آخر هر پایه هم ١٠ تا آزمون ١۵ سوالی از اون پایه طرح شده . در نهایت و بعد از هر سه پایه ١٠ آزمون ١۵ سوالی جامع آورده شده. کتاب قرابت معنایی نشر دریافت درسنامه محوره. اولین بخش کتاب با عنوان «چگونه بیت ها را بخوانیم» ٨۵ تست و قسمت دوم با عنوان «چگونه بیت ها را معنا کنیم» ۱۵٠ تا تست داره و در آخر هم٢٣۴ تست آزمونی وجود داره که بخش عمده ی تس ها از کنکور سراسری و بخش دیگه تالیفی هستن. تست ها در سطح کنکورن. در مجموع میشه گفت که تست های هر سه کتاب تفاوت زیادی از نظر سطح باهم ندارن و مشابه کنکورن.

قرابت معنایی نشر الگو

  عنوان تعداد تست
نون شب ۱۵۱ آزمون ۵ تایی
درس به درس فارسی دهم ۱۲۶
درس به درس فارسی یازدهم ۲۹۸
درس به درس فارسی دوازدهم ۲۵۷
کنکور سراسری ۱۴۰۰ به صورت مجزا ۶۳
مجموع ۱۵۰۱

قرابت معنایی خیلی سبز

عنوان تعداد تست
دهم ۲۶۴
یازدهم ۲۶۳
دوازدهم ۲۹۹
آزمونی دهم، یازدهم، دوازدهم، جامع  600
مجموع ۱۴۲۶

قرابت معنایی نشر دریافت هامون سبطی

عنوان تعداد تست
چگونه بیت ها را بخوانیم؟ ۸۵
چگونه بیت ها را معنا کنیم؟ ۱۵۰
آزمونی ۲۳۴
مجموع ۴۶۹

مقایسه درسنامه ی بهترین کتاب های قرابت معنایی

اولین بخش کتاب قرابت معنایی نشر الگو دو کلمه حرف حسابه و مواردی مثل چگونگی خوانش ادبیات، غلط های رایج در خوانش و … توضیح داده شده. توی دومین قسمت مفاهیم رایج و پرتکرار آورده شدن مثلا بالای صفحه مفهوم زیبایی معشوق نوشته شده بعدش توضیحی براش داده شده و نهایتا چند تا بیت به عنوان مثال آورده شده. توی قسمت بعدی روند درس به درس طی شده یعنی یک بیت از درس آورده شده؛ مفهومش گفته شده و حتی چند تا بیت مرتبط باهاش آورده شده و در آخرین قسمت درسنامه چند تا تکنیک برای حل سوالای قرابت آورده شده.

کتاب قرابت معنایی هفت خان خیلی سبز درسنامه نداره و مولف انتظار داره که دانش آموز با حل تست زیاد به مهارت برسه و نیازی به درسنامه ندیده. کتاب قرابت معنایی نشر دریافت همونطور که قبلا گفتم کاملا درسنامه محوره و درسنامه ی خیلی کامل و مفصلی داره ولی روند درس به درس نداره یعنی به طور مجزا اشعار و متن هر درس رو بررسی نکرده. اولین فصل کتاب چند بخش داره که اولین بخشش، شناخت واژه هاست که به مواردی مثل درست خواندن واژه ها،سر هم خوندن و … پرداخته. دومین بخش، شناخت جمله ها که شامل بخش های حذف اعضای جمله، تشخیص منادا، توجه به کاربرد منادا و… هست.

سومین بخش این فصل هم واژه های کلیدی رو معرفی کرده. دومین فصل مفهوم های رایج در ادبیات غنایی، ادبیات عارفانه و ادبیات تعلیمی رو توضیح داده.توی این کتاب به عبارت های عربی متن کتاب درسی هم توجه شده. از کار های جالبی که انجام شده این بوده که قبل از هر بیت دایره ای کشیده شده و توی مقدمه توضیح داده شده در صورتی که دانش آموز توی همون اولین مرتبه ی مطالعه تونست بیت رو بخونه و معنا کنه، دایره رو پر میکنه و در غیر اینصورت دایره خالی میمونه تا دفعات بعدی مطالعه توجه بیشتری به این بیت بشه.

مقایسه پاسخنامه ی بهترین کتاب های قرابت معنایی کنکور ایران

توی پاسخنامه ی کتاب قرابت معنایی نشر الگو تمام گزینه ها تحلیل شدن ولی تحلیل غالب گزینه ها در حد یک عبارت و مفهوم کوتاهه و پاسخنامه ی خیلی مفصلی نداره. پاسخنامه ی کتاب قرابت معنایی هفت خوان خیلی سبز کامله و مثل نشر الگو هر ۴گزینه ی بخش عمده ی سوالا بررسی شدن ولی پاسخنامه ی این کتاب نسبت به نشرالگو کامل تره و توضیحات بیشتر و کامل تری برای هر گزینه داده شده. قرابت معنایی نشر دریافت هر ۴گزینه رو بررسی نکرده و فقط بیت صورت سوال و بیت گزینه ی درست رو بررسی کرده ولی توضیحاتی که برای بیت صورت سوال و بیت جواب سوال داده جامع تر و کامل تر از دو کتاب دیگس. هیچ کدوم از این سه کتاب بخش مجزایی برای درسنامه بین پاسخ ها ندارن.

مقایسه نهایی بهترین کتاب های قرابت معنایی کنکور

کتاب قرابت معنایی نشر الگو درسنامه ی خوب و به تعداد کافی تست داره ولی پاسخنامه کمی خلاصه اس و بهتر بود توضیحات بیشتری رو شامل میشد.

مزایا


 • درسنامه ی کامل و جامع

 • تعداد تست کافی

 • تست های نون شب

معایب


 • پاسخنامه ی خلاصه

کتاب قرابت معنایی هفت خان خیلی سبز درسنامه نداره ولی تست ها سطح بالا و خوب هستن و کنکور و آزمون های آزمایشی و متن کتاب رو پوشش میدن.

مزایا


 • پوشش متن کتاب و آزمون های آزمایشی در تست ها


 • گرافیک و صفحه آرایی خوب


 • تعداد تست کافی

معایب


 • فاقد درسنامه

کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی نشر دریافت درسنامه محوره و با ایده های نو و از پایه مهارت حل سوالای قرابت رو آموزش میده اما تعداد تست کافی و تست های درس به درس توی این کتاب دیده نمیشه.

مزایا


 • درسنامه ی کامل و جامع برای ایجاد مهارت شعرخوانی و معنا کردن اشعار

 • توجه به عبارات عربی متن کتاب درسی

معایب


 • تعداد تست کم

 • بررسی نکردن درس به درس متون و اشعار

 • بررسی نکردن تمام گزینه ها در پاسخنامه

جدول مقایسه نهایی کتاب های قرابت معنایی 

بهترین انتخاب برای دانش آموزای پایه که وقت و زمان کافی دارن و میخوان از پایه مهارت قرابت رو یادبگیرن قرابت معنایی نشر دریافته.

بهترین انتخاب برای دانش آموزایی که نیاز به درسنامه ندارن و میخوان تمرکزشون رو روی تست بذارن قرابت معنایی هفت خوان خیلی سبزه.

و بهترین انتخاب برای اون دسته از دانش آموزایی که هم درسنامه ی کامل و هم تعداد تست زیاد میخوان  قرابت معنایی نشر الگو هست.

درسنامه سطح تست ها پاسخنامه تعداد تست تست آزمونی و جامع گرافیک
 نشر الگو متوسط رو به بالا مشابه کنکور خلاصه ۱۵۰۰ دارد خوب
 خیلی سبز متوسط رو به بالا مشابه کنکور کامل تر از دو مورد دیگر ۱۴۲۶ دارد خیلی خوب
نشر دریافت کامل

(مناسب برای یادگیری از پایه)

متوسط رو به بالا مشابه کنکور کامل ۴۶۹ دارد معمولی

سوالات متداول پیرامون بهترین کتاب قرابت معنایی

 • ۱)زمان مناسب برای کار کردن این کتاب های قرابت معنایی کیه؟

  بهترین زمان برای کار کردن کتاب قرابت معنایی نشر دریافت پایه ی دهم و یازدهمه و بهترین زمان برای کار کردن دو کتاب دیگه تابستون قبل از سال کنکور و یا در طول پاییز سال کنکوره ولی میشه اون بخش از درسنامه ی کتاب نشر الگو که روند درس به درس داره رو در طول سال و همزمان با خوندن هر درس برای آزمون هم کار کرد.

 • ۲)بهترین روش کار کردن و مطالعه ی قرابت معنایی چیه؟

  بهتره توی زمان های ایده آل اشاره شده توی سوال قبل پایه های خوانش بیت و معنا کردن بیت شکل بگیره و بعد از این مرحله تست ها و آزمون های جامع مثل تست های نون شب یا تست های آزمونی کتاب هایی که اشاره کردیم به طور مرتب و روزانه توی روتین تا کنکور کار بشن.

 • ۴)برای افزایش مهارت  خوندن بیت ها به جز کار کردن کتاب موضوعی قرابت کار دیگه ای میشه کرد؟

  برای دانش آموزایی که زمان کافی دارن مثلا دهمی هستن خوندن چند بیت از حافظ، سعدی و … به طور مرتب میتونه تاثیر خیلی زیادی توی افزایش مهارت خوانش ابیات داشته باشه.

 • ۵)در کنار کتاب قرابت معنایی نشر دریافت که تعداد  تست زیادی نداره چه کتابی باید کار بشه؟

  میشه از تست های قرابت معنایی کتاب های ادبیات که روند درس به درس دارن و موضوعی نیستن استفاده کرد. کتاب قرابت معنایی هفت خوان خیلی سبز که درسنامه نداره و فقط تست داره رو هم میشه در کنار قرابت معنایی نشر دریافت کار کرد.

 • ۶)آیا باید تمام سوالای این کتاب ها کار بشن؟

  لزومی نداره که تمام سوالا کار بشن و هر کس با توجه به زمانی که داره میتونه یه تعدادی از آزمون ها و نون شب ها رو کار کنه ولی واضحه که کار کردن هر چه بیشتر مهارت بیشتری رو شکل میده.

اشتراک گذاری :