بهترین منابع مسائل شیمی کنکور

یکی از بخش‌های تاثیر گذار روی رتبه و رشته، درس شیمیه که مسائل شدن ستون اصلیش! خب میشه از این داستان هم استفاده کرد و تخصصی روی بحث مسائل شیمی تمرکز کرد و بهتره که بیای و از منابع مخصوص خود مسئله استفاده کنی ما اینجا برات ویژگی‌های خاص این کتاب‌ها رو میگیم بلکه بتونی شاخ غول مسائل شیمی رو بشکونی.

مسائل شیمی کنکور نشر الگو

یه کتاب پر و پیمون و سنگین که حسابی و مردونه روی مسائل شیمی زوم کرده. از بیان هیچ مطلب و نکته‌ای هم دریغ نکرده و روی کوچکترین مبحث مسئله هم کامل مانور داده برات.

ساختار کتاب مسائل شیمی کنکور الگو از درسنامه، تست‌های تمرینی و تست‌های آزمونی به همراه یک پاسخنامه شیک و مفصل، تشکیل شده. از ترتیب فصل بندی کتاب درسی و به ترتیب پایه پیروی میکنه که بتونی با بودجه بندی آزمون‌ها هم هماهنگ بشی. در انتهای کتاب هم ۴ تا آزمون جامع ۲۰ تسته قرار دادن تا برای راند آخر مسابقه خودتو آماده کنی ولی بدبختانه یا خوشبختانه پاسخ تشریحی این سوالات از کتاب فیزیکی هجرت کردن به QR code!

کتاب حل مسائل شیمی نشر الگو برای هر فصل از یک فرمت ساختاری ثابت استفاده کرده. یعنی اینطوری که اول از شیر مرغ تا جون آدمیزاد هر فصل کتاب که بشه حساب و کتاب باهاش کرد درسنامه نوشته و بعدم تمارین رو قرار داده. در انتهای فصل هم آزمونی از کل ازت میگیره. جدای فصل بندی عادی، در این کتاب بزرگواری رو میبینیم به نام فصل صفر! همین اول کار با چماقش نشسته دم در تا مقدمات اولیه برای حل مسئله رو بهت یاد بده اعم از فرمول نویسی و موازنه و… . تا اینها رو هم خوب یاد نگیری عملاً هیچ کاری ازت بر نمیاد تو مسائل. بنابراین برای محکم کاری هم یه آزمون انتهای همین فصل گذاشتن تا ببینی چند مرده حلاج تشریف داری. راستی برات اومده جرم مولی ترکیبات پرتکرار رو آورده که اگر حفظشون باشی حسابی برات وقت زنده میکنه سر آزمون میگی نه؟ امتحانش کن.

درسنامه مسائل شیمی نشر الگو

برای درسنامه توی فصل صفر همونطور که گفتیم پایه‌های کار آموزش داده شدن. یعنی هرچیزی که فکرشو بکنی که لازمه نوشته شده برات. از لگاریتم و خرت و پرتای ریاضی بگیر تا ساختار لوییس و موازنه. بعد از توضیح هر کدوم هم مثالی آورده تا توی ذهنت ته نشین بشن. یه جدول عریض و طویل برات گذاشته که تمام مواردی که در کتاب اومده و نیومده، فرمولشون، خودشون، اسمشون، کاربردشون و اسم پدر و شماره ملی‌شون رو یکجا جمع کرده تا قشنگ کیف دنیا و آخرتت رو ببری. به رسم این کتاب که عاشق آزمونه، با آزمونی این فصل زیبا و دلنشین رو به پایان میبره.

و اما برای فصل‌های عادی که بدنه اصلی مسائل شیمی الگو رو تشکیل دادن قضیه ازین قراره که یک توضیح مختصری درمورد چیزی که باهاش طرفیم داده و بعد با یک کادر “چگونه حل کنیم؟” میره سر اصل مطلب. دیگه حالا میتونه آموزش استفاده از یک فرمول باشه یا ترکیب کردن اونها یا فقط یک جایگذاری ساده. بعد از زیارت کردن این حضرات میرسیم به مثال‌های آموزشی که عین عوارضی‌های تهران-قم تشریف دارن تا خدمتت برسن. و ماشالله تعدادشون هم کم نیست پس با خیالی راحت یاد میگیرشون و تمرینشون میکنی چون اینا میشن توشه آخرتت یعنی قسمت ‌تست‌های تمرینی. و نکته مهم بعدی این که بهتره تا به سطح کتاب درسی مسلط بشی و بعد به سراغ این درسنامه بیای. چون پیش نیازی رو لازم داره در غیر این صورت در مسائل ترکیبی و مفهومی به مشکل بر میخوری.

تست های مسائل شیمی نشر الگو

با دو دسته تست طرفیم، تمرینی و آزمونی. تست‌های تمرینی بعد از هرکدوم از درسنامه‌ها اومدن و از سطح متوسط شروع میشن و تا سطح سخت ادامه دارن. تست‌های سختش ممکنه محاسبات طولانی همراهشون باشه ولی روند حل کوتاهی داشته باشن و یا بالعکس. پس از هر در و ایده‌ای وارد شده تا نمونه تست کافی از اون مبحث مورد نظر ببینی تا آبدیده‌ات کنه. تو کتاب مسائل شیمی جامع کنکور انتشارات الگو بطور کلی تست‌های جونداری میبینیم که باید درست سر هر کدوم به اندازه کافی فکر کنی. و خب بهتره پیشینه‌ای هم در حل مسائل یکم سخت داشته باشی.

بعد از تست‌های تمرینی، انتهای راهرو دست چپ، تست‌های آزمونی جا خوش کردن که برای هر فصل هم خوشبختانه ۳ تا آزمون در نظر گرفته شده بطوری که ۲ آزمون ۲۰ تسته میبینی و یک آزمون ۱۰ تسته که میشه غول آزمون‌های انتهای فصل به حساب آوردش.

سطح سختی ۲ آزمون اول معقوله و با جلو رفتن سوالات سخت تر و پر محاسبات تر و مفهومی تر میشن. اما امان از آزمون سومی، کاری باهات میکنه که شب خواب مسائل شیمی که حل کردی رو ببینی.

و به عنوان حسن ختام این کتاب، ۴ تا آزمون جامع ۲۰ تسته برات تدارک دیدن تا حلشون کنی ( بهترین زمانش دوران جمعبندی آخره )که دیگه تیر آخر رو بر پیکر بی جان مسائل شیمی کنکور بزنی. چون اگر تست‌های این کتاب رو با دقت و حوصله حل کرده باشی و بررسی کرده باشی دیگه غول مسائل شیمی میشی.

پاسخنامه تشریحی مسائل شیمی نشر الگو

و میرسیم به بخش جالب و خوب کتاب ما و هم یکمی رو مخ برای اونایی که دسترسی به اینترنت در همه زمان‌ها براشون مقدور نیست. پاسخ‌های تشریحی! پاسخ‌های تشریحی داخل مسائل شیمی الگو خیلی خوب، منظم و حساب شده نوشته شدن. یعنی اگر دونستن روند حل لازم بوده، فرایندش ذکر شده، اگر فرمول جدیدی هست، معرفی شده و کلی مورد اینطوری که باعث میشه که خیلی تر تمیز و قشنگ فرایند یادگیری حضرتعالی تمام بشه. ولی نقطه بدی که باید اشاره بشه اینه که پاسخ تشریحی آزمون‌های جامع داخل کتاب نیست و حتما باید به گوشیت رجعت کنی و از QR code اسکنر استفاده کنی که خب ممکنه بعضی‌ها گوشیشون در دسترسشون نباشه که نقطه ضعف بزرگی هست.

کمی جمع و جورتر!

و اما کلام آخر، برای تویی که در مسائل شیمی صفر هستی ممکنه استفاده از این کتاب بعنوان منبع اول یکم اذیتت کنه پس بهتره اول خودت رو تا سطح مسائل کتاب درسی برسونی و روی اونها از طریق تشریحی تمرین کافی داشته باشی و بعد به سراغ این کتاب سنگین و پرکار بیای.

مسائل شیمی لقمه طلایی مهروماه

یه کتاب فسقلی و کوچیک سیمی شده که عین بچگی هامون که میگفتن دهنت رو باز کن لقمه داره میاد، ایشون هم داره تشریف میاره تا شب آزمون یا کنکورت مطالب شیمی رو لقمه کنه و بهت بده. بطور کلی با کتابی طرفیم که مناسب مرور سریعه و نه مرور مفصل! لقمه طلایی مسائل شیمی کنکور از سه تیکه درسنامک و تست و یه پاسخ تشریحی فسقلی درست شده که میخوان کارت رو راه بندازن. به رسم همه کتاب‌های مسائل شیمی فصلی میبینیم که مبانی اولیه محاسبات رو برات گفته تا وقتی رفتی سراغ مسائل لنگ نزنی.

درسنامه مسائل شیمی لقمه طلایی مهروماه

در بحث درسنامه هم خیلی سریع و جدی عمل کرده و یه راست رفته سر اصل مطلب. برای هر چیزی توی کتاب درسی که بشه جمع و تفریقش کرد مطلبی نوشته و بعدش هم بسته به اهمیتش تست‌هایی رو آورده. ‌توی درسنامه از فرمول ساختاری بگیر تا فرمول محاسباتی و تکنیک و استراتژی حل، همه چی پیدا میکنی. لقمه طلایی مسائل خیلی علاقه به کادر و جدول نداره و بیشتر متنی کار کرده‌؛ در کل روون نوشته شده و با کمترین میزان کلمه، بیشترین محتوا رو رسونده.

تست های مسائل شیمی لقمه طلایی مهروماه

کتاب مسائل شیمی کنکور لقمه طلایی اثر محمد حسین انوشه برای تست‌ها هم همونطور که گفتیم خیلی سعی کرده قطره چکانی و با حساب کتاب تست رو بیاره تا هم تعداد تست‌ها زیاد نشه هم تست‌هایی که میبینی سنگین و رنگین باشن که مرورت حسابی پر محتوا باشه. از نظر تعداد تستی بسته به اهمیت مطلب تعدادش هم فرق داره اما به طور کلی ۲۴۰ تا تست میبینیم و از نظر سطح هم، با تست‌هایی طرف هستی که اکثراً سطح متوسط به بالایی دارن با محاسباتی پرکار!

پاسخنامه تشریحی مسائل شیمی لقمه طلایی مهروماه

در بحث پاسخ تشریحی این کتاب فسقلی ما، همکاری و روابط تنگاتنگی با درسنامه این کتاب داره چرا که اصل کار رو اینجا انجام میده؛ یعنی برات از استراتژی حل و روش اول و دوم و … گفته تا حسابی دوهزاریت بیفته.

کمی جمع و جورتر!

مخلص کلام؛ یک کتاب کوچیک و پرحرف که مناسب مرور شب امتحانه و اصلا برای آموزش مناسب نیست، از نظر تستی هم تست زیادی نداره اما برای یادآوری تیپ‌های تستی مناسبه و اگر با پاسخ تشریحی همراهش کنی روش حل اکثر مسائل شیمی برات یادآوری میشن.

دور دنیا در نیم ساعت مسائل شیمی گاج

یک کتاب آزمونی و جمع و جور که مناسب مرور و تکمیل نهایی دانسته‌هاته. مثلا موقعی که مباحث آزمون رو رسوندی و میخوای کارت رو تکمیل کنی میتونی ازش استفاده کنی. اول از همه اینو بگیم، دور دنیا در نیم ساعت مسائل شیمی گاج ما درسنامه اینا اصلا نداره! کل کارش رو با تست و آزمونک از موارد مختلف و پاسخ تشریحی خیلی باحالش به سرانجام رسونده که قاعدتا بهتر بود یک درسنامه خیلی خلاصه حداقل برای انداختن یک نگاه کوچیک برامون میگذاشت…

تست های مسائل شیمی گاج

در سنگر اول تست‌هاش اومدن هر فصل رو، بخش‌هاش رو دسته بندی کردن و ازشون آزمون در آوردن که حدود ۱۴ تا تست میشه. و بعد همینطور ادامه داره تا فصل‌های کتاب درسی تکمیل شن. از نظر سطح سوالات، یکمی سخت رو به بالا و سخت هستن که حتی تست‌ های متوسطش هم گاهی بخاطر سنگینی محاسبات کار دارن. تست‌های تالیفی که ایده‌ های خفنی دارن، تست ‌های سراسری و برگرفته از کتاب درسی داخلشون دیده میشه که گنجینه تست کتاب دور دنیا در نیم ساعت مسائل شیمی کنکور گاج رو وزین تر میکنه. راستی به عنوان اشانتیون هم در پایین هر صفحه یک واکنش رو قرار داده تا با اونها آشنا بشی چون به نظر میاد بعدا توی مسئله ‌ای بهشون قراره برخورد کنی.

در انتهای کتاب دور دنیا مسائل شیمی هم آزمون‌ های مختلفی قرار دارن مثل جامع دهم، یازدهم و دوازدهم که بعد از این ‌ها چندتا آزمون جامع از کل سه پایه قرار داده تا دم کنکورت هم یادی از این کتاب بکنی. یه دوتا آزمون جالب دیگه هم دیده میشه به اسم رسم ساختار لوییس که ساختار لوییس ترکیبات پرتکرار رو مورد سوال قرار داده و بعد از اون رفته به سراغ آزمونی از جرم مولی و کاربرد ترکیبات مهم که توی کمتر کتابی میتونی گیرش بیاری و اگر هم خوب یاد بگیریش حسابی قراره بهت سر جلسه آزمون حال بده.

پاسخنامه تشریحی مسائل شیمی گاج

دور دنیا در نیم ساعت مسائل شیمی گاج برای پاسخ هم خیلی با حوصله و قشنگ و دقیق نشسته توضیح داده که داستان ما سر درازش کجاست! حتی برای مسائل هم مرحله به مرحله و رنگی رنگی توضیح داده و اگر هم نیاز بشه از شکل‌های مفصلی استفاده کرده. برای ظریف کاری هم مثلا پاسخ آخر رو با یک رنگ و فرمول اولیه رو هم با یک رنگ دیگه مشخص کرده تا تو بتونی راحت تر از هم تمایزشون بدی. نگران کم کاریش هم نباش نشسته از کف تا سقف توضیح داده که توی مسئله باید چیکار کنی و فرض رو بر این گذاشته که اولین بارته که این مسئله رو میبینی.

کمی جمع و جورتر!

و اما برای خلاصه کلام؛ بازم یک پسرک جمع و جور که بدون هیچ درسنامه‌ای اومده بهت کمک کنه. تعداد‌ تست مناسبی داره و سطح اصلا آبکی و آسونی ندارن، ایده دار و شناسنامه دار هم که الی ماشالله توش پیدا میشه. پاسخ تشریحی درست درمون و تپلی داره که اجازه نمیده غم نبود درسنامه رو حس کنی و در انتهای کتاب هم آزمونک‌ هایی برای یادگیری و حفظ مطالب حفظی که میتونن سرعتت رو بالا ببرن میبینی که بعدا سر جلسه کیفشو میبری. در کل یه کتاب آزمونی هستش که بعنوان تیر آخر قبل امتحانت کارش رو خوب انجام میده.

مسائل شیمی جیبی خیلی سبز

بازم فسقلی خیلی سبز اینجا سر و کله‌اش پیدا شده تا با اون اندازه نیم وجبیش از پس کارها بر بیاد! حالا چی توی دلش داره؟ جونم برات بگه جیبی مسائل شیمی خیلی سبز یک راست رفته سراغ مباحث مسئله دار و درسنامه ‌ای رو ازشون کشیده بیرون که الحق هرجایی پیدا نمیکنی (حالا میفهمی چرا). وقتی همه درسنامه‌ها تموم شدن، سر و‌کله تست‌ها پیدا میشه که دوباره مبحث به مبحث حضور دارن و بعد هم در آخر پاسخشون رو داریم که به نسبت اندازه فسقلی این کتاب، خوب متن محوری کرده و شده برات یک صفحه کامل هم خرج کرده تا خدای نکرده سردرگم نشی.

درسنامه جیبی مسائل شیمی

درسنامه جیبی مسائل شیمی خیلی سبز همونطور که گفته شد، اصلا علاقه‌ای به حاشیه بازی نداره و یک راست میره سراغ توضیح دادن که اولش یه گریز کلی به داستان میزنه و پیش زمینه و اصل کار و فرمول‌هاش رو میگه ولی خب همه چیز رو هم کامل نمیگه ( فراموش نکن که این یک کتاب آزمونیه و باید از قبل درس رو خوب بلد باشی و به اندازه کافی تست حل کرده باشی ). و بعد میره به سراغ تیپ بندی تست‌ها! کاری که کمتر کتابی کرده و روش خیلی خوبیه برای دسته بندی و جمعبندی مباحث. اینطوری هم کار کرده که اول نکته یا اصل اون تیپ مسئله رو میگه و تست‌های مربوط به اون رو میاره که عموماً تست‌هایی در سطح کنکور هستن و محاسبات خیلی دشوار یا روند حل عجیب غریبی ندارن و همینطور میره تا درسنامه تموم بشه. از نظر کادر و جدول هم به اندازه و به جا آورده و ماشاالله هم دستش تو آوردن نکته به کم نمیره.

تست های جیبی مسائل شیمی

بعد از تموم شدن درسنامه‌ ها، تست ‌ها رو میبینیم که کم کم سر و کله‌شون پیدا میشه و درسته که کلاً ۱۳۶ تا تست داریم اما قطره چکونی با توجه به اینکه اهمیت اون مبحث چقدره، قرارشون دادن.

تست‌ها اکثراً شناسنامه دارن تا با مدل طراح های کنکور آشنا بشی و این وسط هم یک سری تست تالیفی گذاشته تا دلت شاد بشه و لبت خندان تا یکمی هم خود مولفای خیلی سبز به چالش بکشنت. تو کتاب جیبی مسائل شیمی کنکور خیلی سبز از نظر سطح تستی هم انتظار دیدن تست‌ های هلو نداریم و قاعدتاً با تست‌ هایی طرفیم که میخوان برات کار جمعبندی رو انجام بدن پس یا حسابی ترکیبی شدن یا نیاز دارن تا قشنگ مفهوم بحث رو درک کرده باشی. روند تغییر درجه سختی هم از متوسط ( نه آسون ) به سخته که روند استاندارد و خوبیه.

پاسخنامه تشریحی جیبی مسائل شیمی

بعد هم پاسخ تشریحی رو میبینی که به رسم همیشگی خیلی سبز که عادت داره علت و چرایی واو به واو سوال رو برات توضیح بده. هیچگونه کم کاری نمیبینی که هیچ، شده بیاد برات یک صفحه و نیم هم توضیح بده، میده تا قشنگ دوهزاریت موقع خوندن پاسخ بیفته و کیف عالم و آخرتت رو ببری. به همین خاطر هم همه گزینه‌ ها اگر لازم باشه تشریح شدن، فرمول و روند حل رو هم خیلی قشنگ توضیح داده و خلاصه که هیچ جای نگرانی برات وجود نداره.

کمی جمع و جورتر!

غرض اینکه، یک کتاب کوچولو با یک دل بزرگ داری که یک درسنامه به همراه دسته بندی باحال داره که بازده مرور و جمعبندیت رو بالاتر میبره. تست‌هایی رو داری که خیلی حساب شده و به اندازه اومدن که انتخابشون هم به جا بوده و یک پاسخ تشریحی که برات از جون مایه گذاشته. دیگه چی میخوای؟

جمعبندی

مسائل شیمی جامع نشرالگو:

مناسب یادگیری و آموزش. درسنامه کامل. تست های تمرینی و آزمونی از سطح ساده تا سخت. آزمون های جمعبندی (۴ آزمون ۲۰ تسته مخصوص زمانای جمعبندیت). پاسخنامه تشریحی کامل که بخشیش به صورت QRcode هست.

مسائل شیمی لقمه مهر و ماه:

مناسب مرور شب امتحان. درسنامه خلاصه ولی کامل (یه راست رفته سر اصل مطلب و اضافه گویی نکرده). تست های کم ولی مهم (تست های برگزیده رو آورده که اکثرا سطح متوسط به بالا دارن) . پاسخنامه نسبتا کامل (که در ارتباط تنگاتنگ با درسنامس و مکمل اونه)

دور دنیا در نیم ساعت مسائل شیمی گاج:

مناسب مرور و تکمیل نهایی دانسته ها. فاقد درسنامه. تست های سطح بالا به صورت آزمون و آزمونک. پاسخنامه خیلی کامل (همه چی رو کامل توضیح داده و فرض کرده که هیچی بلد نبودی از قبل)

مسائل شیمی جیبی خیلی سبز:

هم مناسب آموزش هم مرور و جمعبندی. درسنامه تیپ بندی دار به همراه کلی کادر و جدول. تست های ترکیبی و سطح بالا . پاسخنامه با توضیحات اضافه.

اشتراک گذاری :