بهترین منابع فیزیک تجربی

اگر دقت کرده باشی میدونی که دیگه کتاب ها و منابع کنکور فیزیک تجربی که همچنان در سطح سوالات کنکور ۹۵ موندن جوابگوی نیاز شما برای رسیدن به یه درصد عالی فیزیک نیست. بنابرین بهتره که با پرفروش ترین و بهترین کتاب های جدید فیزیک تجربی آشنا بشی تا هم تست مفهومی زیاد ببینی و هم تست مطابق با اهداف کتاب درسی نظام جدید حل کنی تا بتونی توی دور رقابت کنکور بمونی و به درخشی.

معرفی بهترین کتاب کنکور فیزیک تجربی از دیدگاه رتبه های برتر

یکی از مهمترین رسالت های سنجاب بوک معرفی و تحلیل بهترین کتاب ها و منابع کنکوری به شما دوستان عزیزه . قرار نیست همه کتاب هارو بررسی کنی و گیج بشی. فقط به تجربه ما و رتبه های برتر کنکور اعتماد کن و از بین کتاب هایی که معرفی می کنیم ، بهترین کتاب فیزیک تجربی مناسب با سلیقه و سطح خودت رو انتخاب کن.

۳ کتاب برتر فیزیک کنکور تجربی 😍

کتاب فیزیک جامع آی‌کیو ، فیزیک نشر الگو و کتاب فیزیک خیلی سبز جزو انتخاب های رتبه های برتر کنکور در چند سال اخیر بوده. در ادامه این ۳ کتاب رو برات کامل تحلیل و بررسی کردیم تا بتونی با بالا پایین کردن نقاط قوت و ضعفشون خودت نتیجه بگیری کدومش میتونه برات مناسب تر باشه.

فیزیک جامع کنکور تجربی IQ گاج

این کتاب ۳۰۰۰ تسته اومده پا به جای پای آزمون ها آزمایشی گذاشته و به صورت تیپ های مطرح و پرتکرار کار کرده. آی کیو فیزیک جامع تجربی گاج درسنامه نداره و خلاصه ای هم نداره  پس کلاً یک بانک تست و یک پاسخ تشریحی پر‌ ملات برای شماست.

مطابق با سرفصل های کتاب درسی همه چیز رو بخش بندی کرده و به گفته خودش خیلی دیگه طبقه بندیش نکرده تا برای طبقه بندی خودتم دستت باز باشه.

تست های کتاب آی کیو فیزیک جامع کنکور تجربی

تست های این کتاب تعدادش بالاست دقیقاً مثل سطحشون! اما خیلی نترس چون از سطح متوسط شروع میکنه و کم کم تست ها رو سخت میکنه تا خیلی اذیت نشی و نکته خوبی که اینجاست اینه که حتی سخت ترین تست هاش هم باز استانداردن و نیاز دارن تا مفهوم رو کاملاً درک کرده باشی.

برای هر مبحث و تیپ تست به اندازه کافی آورده تا بتونی مسلط شی پس اگر کلاسی میری یا درسنامه ای داری یا سطحت توی فیزیک حدود ۳۵ به بالاس میتونی بیای سراغ آی کیو فیزیک جامع تجربی گاج تا ازش فضیلت کسب کنی.

تست ها خوشبختانه نشان دار شدن اونم با علامت موشک. تا اگه وقت نداری تست زیادی بزنی یا هرچی کارت رو با همین ها راه بندازی. اما یک نصیحت؛ بشینی کل تست ها رو با هم کار کنی خیلی سنگین تره تا اینکه نشان دار شده ها رو بزنی چون که انقدر تعدادشون زیاد هست که خیلی فرقی نکنه با کل تست های اون مبحث!

پاسخنامه ی فیزیک جامع کنکور تجربی IQ گاج

در مورد پاسخ تشریحی کتاب فیزیک جامع کنکور تجربی سری iQ هم اینو بدون که واقعا باحاله. با حوصله و آروم مراحل تست رو توضیح داده و از روند حل با خبرت کرده؛.

 یه جاهایی یه کادری آورده به نام «حواستون باشه» که راه حل میانبر یا مثلا روش ساده تری برای حفظ کردن چند تا مورد و خیلی چیزهای دیگه داخلش گذاشته تا حداقل بتونه نبود درسنامه یا خلاصه (که نبود همین خلاصه نقطه ضعف میتونه حساب بشه) رو تا حدودی جبران کنه.

جدول جمع بندی و هر چی خرت و پرتی که لازمه داخلش پیدا میشه پس نمیخوا‌د نگران باشی.

به درد کیا میخوره؟

این کتاب به خاطر اینکه درسنامه نداره به درد کسایی میخوره که روش جایگزینی برای آموزششون دارن و فقط برای تست و تمرین دنبال یک کتابن. پس باید یک چیزی تو چنته داشته باشی و بعد تشریف بیاری.

در این صورت حالا دیگه به خودت بستگی داره که این کتاب رو چه زمانی استفاده کنی اگر سطحت حدود ۵۰ درصد هم باشه سراغش بیای فقط حواست باشه که تست کافی دیدی و بعد این کتاب رو استفاده کنی چون خیلی روی بعد آموزش اولیه اش کار نکرده.

سری کتاب های فیزیک تجربی نشر الگو

این سری از کتاب ها یک جلد پایه داره و یک پک دوازدهم. کتاب های فیزیک نشر الگو از نظر آپشنی واقعا کم نظیرن، چه توی درسنامه، چه توی تست ها و چه برای پاسخ های تشریحی!

این کتاب ها فرمت یکسانی دارن و از نظر سطح تستی یه جورایی در رقابت با فیزیک جامع آی‌کیو هستن حالا شاید یکم با سطح تست سخت تر چون در بعضی موارد فیزیک تجربی الگو روی سبک تست هایی تمرکز کرده که خیلی شایع نیستن تو آزمون ها یا کنکور.

کتاب هر فصل کتاب درسی رو به ۵ پنجره و هر پنجره رو به چند ریز بخش یا همون (نما) تقسیم کرده که راحت تر بتونه روی هر تیکه از فصل تمرکز کنه (کلا یکم توی نامگذاری بخش های کتاب زیادی کار رو سخت کردن) و بعد از درسنامه و تست میرسی به آزمون ها و بعد از اون پاسخ های تشریحی رو خواهی داشت که توی جلد دوم با ۴۰۰ و خرده ای صفحه جا خوش کردن.

درسنامه فیزیک نشر الگو

درسنامه این کتاب فقط صفحه اولشه که خیلی حوصله به خرج داده بشینه برات مفهوم اولیه ای که توی کتاب درسی هست رو جا بندازه و از همونجا به بعد دیگه کار رو تخصصی تر میکنه.

از اونجایی که توی کتابی مثل فیزیک دوازدهم تجربی جامع نشر الگو خیلی دستش باز بوده تا روی مطالب زوم کنه پس حسابی از همون اول به نکاتی گیر داده که اگر از قبل تستی کار نکرده باشی واقعا کلافت میکنه. درسنامه بیشتر نکته محور و فرمول محوره یعنی مثلا میگه این فرمول شتاب ثابته، حالا اینجاش رو صفر بگذاریم میشه اون یکی فرمول شتاب ثابت و همینطوری پیش رفته.

در ضمن برات حالات خاص رو معرفی میکنه و یک تستی هم همون وسط ها انداخته تا ببینی منظورش چی بوده. شاید فکر کنی تست هایی که توی درسنامه هستن چون جنبه آموزش اولیه دارن قراره ساده باشن! نخیر از این خبر ها نیست و همون تست هایی که اول کار به چشمت میخوره هم باز میشه گفت تقریبا سخت هستن، کادر نکته و جدول هم فت و فراوون ریخته تا بتونی دانش و اندوختت رو با این درسنامه تکمیل کنی.

در کل بخوایم جمع بندی کنیم میشه یک درسنامه که از صفر شروع نکرده و لازم و واجبه تا اطلاعات و دانش چه درسنامه و چه تستی از قبل داشته باشی و اگر اینطوری نباشه عملا موقع خوندن این بخش از این کتاب تبدیل میشی به یک ماشین فرمول حفظ کن!

تست های فیزیک تجربی الگو

تست های این کتاب میشه تقریبا گفت ساز دیگه ای با درسنامه میزنن و از سطح خیلی نرم و گوگولی کتاب درسی شروع کردن تا برسن عرش اعلی! تیپ بندی کردن کتاب فیزیک تجربی نشر الگو درست شبیه تیپ بندی کتاب فیزیک جامع و دوازدهم خیلی سبزه. منتهی با یک تفاوت که این کتاب روی بعضی تیپ تست ها که توی کنکور های هر سال خیلی پرتکرار بودن خیلی بیشتر تاکید داشته تا مثلا خیلی سبز.

به همین خاطر میشه گفت که تعداد تست تعیین شده برای هر مبحث مناسبه و اگر جایی دیدی خیلی تعداد تستش بالاست اینو بدون که احتمالا خیلی جای مهمی رو داری حل میکنی.

تست ها نشان دار شدن اما به طرز دیگه ای، اینطوری که برای اینکه آخر سر که جمع بندی میکنی تست هایی که جامعیت بیشتری دارن رو با علامت «موشک» نشاندار کرده؛ در ضمن یک علامت «پنکه» هم کنار بعضی سوالات قرار داره به خاطر این که وقتی این سوال رو حل کردی و بعدش به پاسخ تشریحی رجعت میکنی یک تست دستکاری شده درست مثل همونی که حل کردی رو خواهی دید تا قشنگ مسلط شی روی اون نکات (برای همین بود همون اول ها گفته شد این کتاب از نظر آپشنی خفن بوده).

تست هایی که بیشتر این کتاب رو تشکیل دادن همون تست های کنکور های ۱۰ سال اخیر هستن تا دیگه با لم کنکور آشنا بشی و تست تالیفی خلاقانه و ایده جدید خیلی داخلش پیدا نمیکنی چون تالیفی های خود این کتاب هم باز از خط مشی کنکور دارن پیروی میکنن.

و به عنوان حسن ختام تمارین یک آزمونک و یک آزمون فصل انتهای هر فصل قرار داده شده تا خودت رو با تست های استاندارد و خوبی که داره محک بزنی ببینی کجای راه رو کج رفتی.

پاسخنامه ی کتاب های فیزیک سری الگو

و اما حالا میرسیم به تکه ای از کتاب فیزیک الگو که واقعا باهاش حال میکنی و اون هم پاسخ های تشریحی شه! برای اینکه سرت درد نیاد خیلی سریع بهت میگیم چخبره که بعدش شما رو به خیر ما رو به سلامت.

از بحث کامل بودن پاسخ تشریحی توی مسائل محاسباتی که بگذریم (که دیگه کم کم همه منابع دارن به همین سمت حرکت میکنن) این پاسخ تشریحی آپشن ها و امکاناتی داره که احتمالا دوستشون خواهی داشت.

اول از همه برای پاسخ به هر سوال خط فکری حل اون رو بیان کرده تا یک شمای کلی از روند کار داشته باشی (این مورد موقعی به دردت میخوره که توی حل کردن اولیه سوال همچون لاک پشت در گل گیر کردی و میخوای یک نگاه سریع به پاسخ تشریحی داشته باشی).

کادر نکته میبینی که این ها همون نکاتی هستن که با حل تست یا خودت میفهمیشون یا اگر خدای نکرده دقتت کافی نبود و نفهمیدی اینجا برات قرارشون داده تا مبادا از رقبات عقب بیفتی؛ راستی کادر یادآوری هم از پایه یا فصول قبلی دیده میشه.

و در آخر هم قسمتی میبینی به نام «بازی با سوال» که همونطور بالا گفته شد، همون سوال رو برداشته بزک دوزک کرده و دوباره بهت غالب کرده تا ببینه آیا یاد گرفتیش یا نه.

فیزیک پایه و دوازدهم تجربی خیلی سبز

خب خب سری کتاب های فیزیک تجربی خیلی سبز دیگه یکم مشهورترن و خب کتاب های جا افتاده ای هم هستن چون همه چیشون به جاست! از درسنامه و تست بگیر تا پاسخ تشریحی. حتی خواسته برای طیف بیشتری مفید باشه به خاطر همین هم اومده یک سری تست خیلی سخت که کار هرکسی نیست از پس همشون بر بیاد در آخر هر فصل قرار داده.

بخش اول کتاب یک سری تکنیک های لازم ریاضی رو برات گفته که اگه بدونیشون خیلی تو حل مسائل فیزیک بهت کمک میکنه.

فرمت کتاب هم به این شکله که هر فصل هم به چند درس تقسیم شده و بعد از آموزش تست هاش رو میزنی و همین چرخه دوباره تکرار میشه تا آخر فصل.

درسنامه ی کتاب های فیزیک خیلی سبز

درسنامه تو جلد دوم قرار داره و چون هر فصل رو تکه تکه کردن پس حسابی جا داشته بیاد بشینه برات از صفر توضیح بده واسه همین درسنامش کاملا خوراک خودخوانیه! از طرفی هم به خاطر همین تکه تکه کردن ها توی فصلی مثل نوسان هرچی میری جلوتر میگی چرا تموم نمیشه؟ ببین فصل نوسان چیه خودش که بیای خرده ریزش هم بکنی.

درسنامه روند ساده و مفیدی رو پیش گرفته، کامل توضیحات و حالات خاص رو بیان میکنه اونم نه خیلی پر نکته و ریز تا گیج بشی و بعد از اون از نکاتی که گفته بود تست آموزشی طرح کرده تا با حل آنها آماده شی برای تست های اصلی کتاب.

یکسری جاها بیش از حد موضوعی رو تکرار کرده یا سرش وقت گذاشته که ممکنه حرصت بده پس اینجا ها رسیدی یکمی گاز بده بی زحمت؛ اما از طرفی هم به مطالب مختص نظام جدید کتاب ( اونایی که توی نظام قدیم نبود) به نحو احسن برات روش وقت گذاشته درحالی بقیه کتابا در حد چند تست گریزی بهش زدن که نکته مثبتی برای کتاب های فیزیک تجربی خیلی سبزه.

جدول توی جاهایی که لازمه عین کیک یزدی توی یزد ریخته مخصوصا فصل آخر دوازدهم که اصلا با اون جدول هاش میشه به تنهایی جمع بندی کنی و آموزش خط فکری و نکات چتر بازانه «میانبر» و خیلی چیز های دیگه رو هم برات آورده تا صفا سیتی برای خودت راه بندازی.

تست های فیزیک تجربی سری خیلی سبز

تست ها که از یک سطحِ خیلی کتاب درسی گونه ای شروع میشن و ادامه پیدا میکنن تا آخر فصل که برسن به تست های سری Z که سنگین ترین تمرین های فیزیک سری خیلی سبز هستن. هم تعدادشون کم نیست مرد میدان میطلبن!

 تعداد تست با توجه به اهمیت هر مبحث قرار داده شده که به نسبت حدود ۷۵ درصد موفق بودن توی اجرایی کردن این امر. اما یک جاهایی خیلی زیادی به یک‌موضوع ساده پرداختن و براش تست گذاشتن که ممکنه حوصلتو سر ببره.

تست ها نشان دار شدن اما بهتره خیلی دلت رو خوش نکنی به این قضیه و همه تست ها رو بزنی چون دیده شده که چند تا نکته از زیر دستشون در رفته و اون ها مهم بودن و نشان دار نشدن. و جالبه اکثر تست های جوندار که برات مفید هستن اونایی هستن که رنگشون سیاهه پس حواست باشه الکی اعتماد نکنی.

 راستی تعداد تست هاش چون زیاده کمک بسیار بزرگیه که بتونی تمرین و تکرار کنی تا قشنگ توی حافظت ته نشین بشه همه چی و در انتهای هر فصل هم چند تا آزمون خوب و درست درمون گذاشتن تا فیض ببری.

پاسخنامه ی تشریحی فیزیک خیلی سبز

و آخرین حرفمون هم راجع به پاسخ تشریح هستش که واقعا یک پاسخ تشریحی عادی و در حد عرفه که از طرفی نه کم کاری کرده و ولت کرده به امان خدا و نه اینکه بیاد قابلیت جالبی مثل کتاب های الگو داخلش قرار بده پس تاکید میشه باز هم: یک پاسخ تشریحی کاملا کاملا عادی.

جمعبندی

جدول اطلاعات کتاب

 

فیزیک جامع ایکیو

فیزیک های نشر الگو

فیزیک های خیلی سبز

درسنامه یا خلاصه

ندارد

دارد

دارد

آزمون های آخر فصلی

ندارد

دارد

دارد

درجه دشواری

۷ از ۱۰

۶ از ۱۰

۶/۲۵ از ۱۰

میزان آپشن پاسخ تشریحی

قابلیت های خوبی داره

پر آپشن و تپل

بیابون

اشتراک گذاری :