موج آزمون یا فصل آزمون ریاضی؟

احتمالا تا حالا این فکر به سرت زده اونایی که ریاضیشون رو خوب میزنن توی آزمون ها با چه حرکتی تونستن این یک تپه مطلب رو انقدر قشنگ پیاده کنن و از چه منابعی استفاده کردن.

همه چی زیر سر اون جمع بندی و رفع اشکال دم آزمونه که مرحله مهمیه.

راهنمای انتخاب منبع جمع بندی و مرور ریاضی تجربی:

معمولا دو تا کاندید خیلی پر هوادار برای این کار این وسط تشریف دارن. موج آزمون ریاضی تجربی نشر الگو و فصل آزمون ریاضیات تجربی جامع خیلی سبز

حالا اگه تو هم مثل خیلی های دیگه گیر کردی که از این دوتا کدومش برای تو مناسب تره بیا که باهات چند کلام حرف حساب داریم.

بررسی کلی موج آزمون و فصل آزمون ریاضی تجربی

اول بیا ببین هر کدوم به صورت کلی چی دارن:

موج آزمون ریاضی رشته تجربی جامع کنکور الگو درسنامه ای نداره یا حتی یک خلاصه خشک و خالی! ولی از اون طرف تا دلت بخواد کلی آزمون جورواجور داره. چه از درس های یک فصل یا کلش. اونم با سطح های متفاوت.

و در آخر هم آزمون های جامع هست و بعد از اون هم پاسخ تشریحی قرار داره.

کتاب فصل آزمون ریاضی تجربی خیلی سبز هم باز نه درسنامه داره و نه خلاصه پس این یکی هم کویره! این یکی هم کلی آزمون داره دقیقا هم از همه سوراخ سمبه های فصل یا کل اون.

و در آخر هم یک پاسخ تشریحی نسبتا کامل داره که بعضی جاها شاید بشه گفت لنگ میزنه.

مقایسه ی موج آزمون ریاضی نشر الگو و فصل آزمون ریاضی نشر الگو

تعداد آزمون های ریاضی موج آزمون نشرالگو و فصل آزمون خیلی سبز

 اول از همه تعداد آزمون هاست که موج آزمون نشر الگو نسبت به فصل آزمون ریاضی از اونجایی که کتاب قطورتری هست پس تعداد آزمون هاش هم بیشتره. حدود ۱۷۴ تا آزمون که میکسی از تک درس و جامع فصل و جامع کل کتاب و کنکوره که واقعا زیادن.

از اون طرف فصل آزمون ریاضی تجربی خیلی سبز با ۷۸ آزمون یک کتاب به نسبت جمع و جور و صاف ساده هست. که خیلی حوصله نداشتن بزک دوزکش کنن و بهش مثل موج آزمون پر و بال بدن.

موج آزمون نسبه به فصل آزمون ریاضی هر فصل رو خیلی ریز ریز کرده. به خاطر همین موضوع هم قشنگ مجال داشته تا روی مباحث زوم کنه و تست های تپل و جونداری رو ازش بکشه بیرون.

مثلا برای فصلی مثل تابع ۱۸ تا آزمون تدارک دیده تا قشنگ ریز به ریز همه مطالب تحت پوشش قرار بگیرن. این موضوع تو فصل آزمون خیلی سبز کمتر دیده میشه.

از اون طرف هم فصل آزمون ریاضی تجربی به نسبت کلی تر کار کرده و برای فصل توابع کلا ۷ تا آزمون برات پخته! پس میشه گفت خیلی سبز یک دید کلی تری به موضوع داشته و حتی داخل تست هاش هم از این موضوع پیروی کرده.

فصل آزمون اینجا هم فصل ها برات ریز کرده اما نه به شدت موج آزمون. و مثلا برای فصلی مثل هندسه مختصات آزمون جزئی نداره و کلا فقط براش دو تا آزمون جامع قرار داده و پرونده فصل رو بسته.

اگر اینجا نقطه ضعفی بخواد در بیاد از فصل آزمون خیلی سبزه چون که خیلی ریز نشده و فلسفه اینکه اومدی آزمون بزنی اینه که ببینی ایراد کارت کجاست و خب این کار با خیلی سبز خیلی قابل انجام نیست. ولی از اون طرف اگر موج آزمون باشه قشنگ میفهمی کدوم مبحث و دقیقا کجاش رو مشکل داری تا بری حلش کنی!

سطح آزمون های موج آزمون و فصل آزمون ریاضی

تو کتاب موج آزمون نشر الگو چون مطالب جزئی ترن سطح تست ها بالاتر رفته و کمی سخت تر شدن.

اما خب این به این منزله تلقی نشه که آزمون هاش استاندارد نیست! اتفاقا استاندارده و میزان پراکندگی تست های سخت و متوسط و آسون داخلشون رعایت شده. یعنی همیشه خدا توی هر آزمونیش میتونی ۲ الی ۴ تست رو گیر بیاری که از بقیه یه سر و گردن بالاترن. و برای اینکه رسیدن به درصد بالاتر رو سخت تر کنن آورده شدن.

شمای کلی تست های کتاب موج آزمون ریاضی تجربی الگو هم به این شکله که هم از خود تست های کنکور میبینی و هم تست هایی که ایده جدید دارن و احتمال اینکه سر و کله اشون توی کنکورت پیدا بشه هست. پس سعی کن تستاش رو زماندار کار کنی.

و اما فصل آزمون خیلی سبز از اونجا که کلی تر بوده بیشتر هم بوی کنکور به خودش گرفته و سوالاش هم کلی ترن. پس میتونی یه عالمه تست ترکیبی ببینی که توی همون سطح کنکور دارن سیر میکنن.

منظور از سطح کنکور یک چیزی حول سطح کنکور های ۹۹ و ۱۴۰۱ هستش. سطح آزمون ها از موج آزمون یک کوچولو پایین تره ولی خب این فکر به سرت نزنه که این کتاب خیلی آسونه! نخیر ازین خبرا نیست و کتاب خواسته با عوض کردن قیافه تست های کنکور های سال قبل کمکت بکنه.

باز هم داخل آزمون های این کتاب تست هایی به چشمت میخورن که اومدن تا لذت رسیدن به درصد بالاتر رو ازت بگیرن. پس یک جنگ درست و حسابی در پیش داری.

پراکندگی تست ها از نظر سختی و آسونی توی یک آزمون رو جفت کتاب های موج آزمون و فصل آزمون ریاضی خوب انجام دادن و بیشتر به یک آزمون واقعی شبیهن.

مثل موقعی که همه تست های سخت اول قرار دارن ولی تو برای استراتژی درست توی آزمون باید ردشون کنی بری اونایی که آسون تر هستن رو اول بزنی که توی آزمون های این دوتا کتاب قشنگ میتونی ببینی.

تعداد تست های هر آزمون و آزمون های جامع + ویژگی های بصری

توی کتاب موج آزمون، آزمون هایی که مربوط به خرده ریز های فصلن همشون ۱۰ تسته هستن. و تو قسمت آزمون های جامع فصل هم عین بقیه آزمون های خود فصل ۱۰ تا تست قرار داره. ولی آزمون های جامع کل از همون تعداد سوالات کنکور پیروی میکنه.

نکته جالبی که قابل ذکره اینه که در انتهای کتاب یک سری آزمون هست که نوشته مثلا آزمون مطابق آزمون ۱۰ ام قلم چی! حالا قضیه چیه؟ اینجا آزمون هایی رو قرار داده مطابق با برنامه راهبردی قلم چی. در ضمن همون زیرش هم آزمون های مربوط به فصل ها که مرتبط با اون بودجه بندی آزمون قلم چی هستن نام برده که این هم کمکی هستش برای پیدا کردن آزمون مورد نیازت.

حالا اون طرف داستان ما فصل آزمون ریاضیات تجربی جامع خیلی سبز قرار گرفته که آزمون های جامع فصلش ۱۰ الی ۱۵ تسته هست. ولی آخر کتاب آزمون هایی مثل جامع ترم اول دوازدهمش ۲۰ تسته هست و جامع مشابه کنکورش هم تعدادش عین کنکوره.

نکته ی دیگه اینکه آزمون های آخر فصل موج آزمون ریاضی رشته تجربی نشر الگو تست های برگزیده ی کنکور هستن. که تست های سطح بالا و سختی هم برای محک اون فصل انتخاب شده و خیلی راحت نیستن. اما تست های جامع آخر فصل فصل آزمون خیلی سبز همیشه خدا دو تا هستن. که اولیه عادی و استاندارده ولی دومی یکمی سخت تره. که بیشتر همون تست های سراسری هستن که قیافشون رو عوض کردن.

صفحه آرایی و ویژگی های ظاهری دو کتاب

موج آزمون نشر الگو خیلی ساده و بدون آرایش کلا از دو رنگ سرمه ای و سیاه استفاده کرده. و خیلی از نظر بصری کار خاصی نکرده.

در صفحات آزمون ها هم عین دفترچه آزمونی برخورد کرده و جای محاسبات رو همونجا قرار داده. و قراره داخل همون یک صفحه عین آزمون واقعی در زمان مناسب همه چیز رو شبیه سازی کنی.

کتاب فصل آزمون خیلی سبز از نظر بصری بدک نیست و یه ترکیبی از رنگ مشکی و بنفش رو استفاده کرده (البته بسته به چاپ ممکنه آبی باشه ).

اما تو صفحه آرایی آزمون ها نه مثلا جای محاسباتی قرار داده و نه چیز دیگه‌ای! دقیقا مثل یک کتاب تست عادی باهاش برخورد کرده و آزمون ها همینطور پشت سر هم ردیف شدن.

پاسخ های تشریحی موج آزمون ریاضی نشر الگو و فصل آزمون ریاضی خیلی سبز

جفت کتاب های موج آزمون و فصل آزمون ریاضی تجربی پاسخ های تشریحی دارن. ولی این دفعه دیگه خیلی سبزه اون حوصله همیشگی رو به خرج نداده. خیلی صاف و سرراست جواب ها رو داده و امکان این که برات سوالی پیش بیاد هست.

اما از طرف دیگه تو موج آزمون ریاضی تجربی نشر الگو برعکس فصل آزمون ریاضی خیلی سبز اتفاق افتاده. برای اکثر مسائل و تست ها کامل توضیحات لازم رو داده و روند رو تا جایی که تونسته شرح داده. اگر جایی هم خیلی لازم نبوده حرفی نزده و با فلش و این ها کارش رو راه انداخته.

ولی کلی بخوای برایند بگیری جفتشون کارشون رو خوب انجام دادن و خیلی وحشتناکی رو حس نمیکنی.

جمعبندی موج آزمون و فصل آزمون ریاضی در یک نگاه

اشتراک گذاری :

دوره جامع کنکور انسانی تاملند یه دوره خیلی کامل و کاربردی برای رشته‌ی انسانی تو کنکوره که پر از آموزش اساتید برجسته‌ی کشوره و بهتون کمک میکنه یه قدم خیلی بزرگ برای قبولی تو بهترین دانشگاه‌های ایران بردارین.

دوره جامع کنکور انسانی تاملند یه دوره خیلی کامل و کاربردی برای رشته‌ی انسانی تو کنکوره که پر از آموزش اساتید برجسته‌ی کشوره و بهتون کمک میکنه یه قدم خیلی بزرگ برای قبولی تو بهترین دانشگاه‌های ایران بردارین.