بهترین کتاب زیست دهم

انتخاب بهترین کتاب زیست دهم به وضوح میتونه تاثیر خیلی مهمی در امتحانات زیست سال دهم ( معدل ) و آمادگی قبلی شما برای کنکور داشته باشه. به طور میانگین ۳۰ الی ۳۵ درصد سوالات زیست کنکور (به شکل مستقیم وغیرمستقیم) مربوط به زیست دهمه و علاوه بر این، مباحثی که در زیست دهم آورده شده پیش نیاز مطالب زیست شناسی یازدهم و دوازدهمه.

پس اگه از سال دهم فصول مختلف زیست رو با انتخاب بهترین کتاب آموزشی و تست زیست دهم شروع کنی و تست زنی منظمی داشته باشی، توی سال یازدهم و دوازدهم دیگه خیلی نیازی نیست به مطالب زیست دهم رجوع کنی و به این شکل بازده وتسلطت در زیست بالا میره.

یادتون باشه برای خرید بهترین کتاب زیست دهم باید به مدل :

✅ نگارش درسنامه

✅ تست ها

✅ و پاسخنامه کتاب حتما توجه کنید.

برای راحت تر شدن کار شما، در ادامه سنجاب همه کتاب های زیست دهم رو از لحاظ درسنامه، تست و پاسخ نامه کامل بررسی کرده. پس حتما قبل از انتخاب کتاب، تحلیل بهترین کتاب های زیست دهم رومطالعه کن، تا بهترین انتخاب رو داشته باشی و از کتابی که خریدی پشیمون نشی.

ما در سنجاب بوک برات تخفیف ویژه گذاشتیم تا با کمترین قیمت هر کتابی که دوست داشتی از جمله بهترین کتاب زیست دهم ر رو خرید کنی.

راستی در پایان این مقاله یه جمع بندی خفن و پیشنهاد سنجاب از بین بهترین کتاب های زیست دهم برات گذاشتیم که خیلی راحت بتونی تصمیم گیری کنی.

حتما بخونید

بهترین منابع شیمی دهم

بهترین منابع شیمی دهم

راهنمای مطالعه بهترین کتاب های زیست شناسی دهم

زیست شناسی دهم خیلی سبز

کتاب زیست شناسی دهم خیلی سبز کتابی تک جلدیه و شامل ۵۲۴ صفحه است. در این کتاب مباحث ۷ فصل زیست دهم در قالب ۱۴۴۸ تست پوشش داده شده و از این نظر یه کتاب جامع و کامله. همچنین گرافیک و کاغذ استفاده شده در چاپ کتاب کیفیت خوبی داره و فونت نوشته های کتاب هم مناسبه.

درسنامه

هر گفتار کتاب درسی در یک درس نامه توضیح داده شده و بلافاصله بعد از اون، تست های مربوط به اون درسنامه قرار گرفته. لحن این درسنامه ها رسمیه اما در بعضی از قسمت ها از لحن صمیمی با چاشنی طنز استفاده شده. مطالب کتاب درسی به صورت کامل و موشکافانه بررسی شده؛ استفاده از نمودارهای درختی و جدول های جمع‌بندی باعث شده که فهم مطالب، آسون تر و مطالب به شکل بهتری طبقه بندی بشن. با مطالعه نکات ترکیبی این درسنامه ها میتونی از پس سوالات ترکیبی کنکور بر بیای؛ همچنین نکات تستی و کلیدی هر مبحث در یک بخش جداگونه مشخص شده. داخل درسنامه ها تست های تمرینی وجود نداره.

تست

در هر فصل به طور میانگین بین ۱۵۰ الی ۲۰۰ تست متنوع شامل تست های آموزشی، ترکیبی و… قرار گرفته که البته بنظر میرسه که این تعداد تست برای بعضی از فصل ها کافی نباشه. تست های هر فصل به دو دسته کلی تقسیم میشن. دسته اول همون سوالات آموزشی هستن که بلافاصله پس از درسنامه قرار گرفتن و سطح پایینی دارن؛ این سوالات اکثراً تالیفی هستن اما در لابلای اون ها، از تست های کانون فرهنگی استفاده شده. دسته دوم، سوالات ترکیبی با فصل های دیگه زیست دهم یا ترکیب با پایه های یازدهم و دوازدهمه که سطح بالاتری دارن و به اصطلاح تست های جون‌داری هستن.

پاسخنامه

در پایان هر فصل پاسخ تشریحی مربوط به همون فصل و در پایان کتاب پاسخنامه کلیدی کل فصل ها قرار گرفته. هر چهار گزینه تست ها به صورت کامل و گام به گام بررسی و تحلیل شده که با خوندن اونها میتونی ضعف هاتو برطرف کنی. توی این پاسخ های تشریحی درسنامه ها و نکات کنکوری به صورت مجزا وجود نداره.

خرید کتاب زیست شناسی دهم خیلی سبز با تخفیف ویژه

زیست شناسی دهم آبی قلم چی

زیست شناسی دهم آبی قلم چی تک جلدیه و مباحث زیست دهمو در قالب ۲۴۸ صفحه پوشش داده. کاغذ استفاده شده در کتاب کیفیت خوبی داره اما رنگ بندی و گرافیکش ضعیفه چون از رنگ های محدودی استفاده شده.

تست

تست های این کتاب شامل سوالات کنکور، ازمون های کانون و سوالات تالیفیه که البته سهم سوالات کنکور و کانون بیشتره و سوالات تألیفی کمی توی این کتاب به چشم میخوره. هر گفتار کتاب درسی به موضوعات متعددی تقسیم شده و تست های هر موضوع در قالب پیمانه های ۱۰ الی ۲۰ سوالی آورده شده. همه تست ها شناسنامه دار هستن و در جلوی هر تست به موضوع و صفحه مربوط به اون تست در کتاب درسی اشاره شده که این ویژگی باعث عدم سردرگمی میشه اما تست های مهم علامت دار نشدن. در انتهای هر فصل هم تعدادی تست برای جمعبندی کل اون فصل قرار داره.

درسنامه

در ابتدای هر گفتار درسنامه اون قرار داره. درسنامه کتاب زیست دهم آبی قلم چی فرم طبقه بندی شده ، خلاصه شده و ساده شده متن کتاب درسیه که شامل مباحث مهم و کلیدی زیست دهم میشه. لحن بیان این درسنامه ها، رسمیه و در این بخش تست های تمرینی وجود نداره. در بعضی از مباحث، مطالب گنگ و پراکنده کتاب درسی جمع آوری شده و در قالب یک پاراگراف یا جدول قرار گرفته که این باعث میشه دید بهتری نسبت به مطالب زیست داشته باشی. در این درسنامه ها مطالب ترکیبی و نکته های کنکوری کمی ارائه شده.

پاسخنامه

این کتاب فاقد پاسخنامه کلیدیه اما پاسخنامه تشریحی خوبی داره که در اون تمامی گزینه ها و قسمت هایی که لازم بوده، به شکل کامل بررسی شده و با خوندن این پاسخ های تشریحی، دیگه ابهامی در مطالب زیست دهم نداری. جدول های جمعبندی و نکته های کنکوری در این پاسخ ها دیده نمیشه.

خرید کتاب زیست دهم قلم چی با تخفیف ویژه

زیست شناسی دهم IQ گاج

 کتاب زیست شناسی دهم IQ گاج تک جلدی و شامل ۴۷۸ صفحه هست. گرافیک و رنگ بندی خوبی در در این کتاب دیده میشه و کیفیت کاغذ استفاده شده هم بالاست. آی کیو زیست دهم بیشتر یه منبع تست محوره و مطالب درسنامه ای کمی داره.

تست

تست های این کتاب به دو دسته آموزشی و سنجشی تقسیم شده؛ تست های سنجشی نسبت به تست های آموزشی سطح بالاتری دارن و بیشتر از سوالات ترکیبی و سوالات کنکورهای اخیر تشکیل شدن. تست ها طبقه‌بندی شده هستن بطوریکه در ابتدا تست های آسون تر یعنی تست های آموزشی قرار گرفته و بعد از اون، تست های سنجشی. تست های این کتاب، نشان دار هستن و همچنین تست های مهم و کلیدی علامت دار شدن. در تعداد تست های هر فصل، تناسب خوبی دیده میشه و برای فصل های مهم تر، تست های بیشتری آورده شده.

درسنامه

این کتاب درسنامه نداره اما داخل پاسخ های تشریحی تعدادی جدول جمعبندی قرار گرفته که میتونی از اونها به عنوان درسنامه استفاده کنی.

پاسخ تشریحی

با توجه به عدم وجود درسنامه دراین کتاب، پاسخ تشریحی تست ها به گونه‌ای طراحی شده که تا حدی این کمبودو جبران کنه. در اکثر سوالات هر چهار گزینه به صورت کامل بررسی شده؛ همچنین قرار گرفتن نکته های ترکیبی مهم و جدول های جمعبندی، باعث کامل تر شدن این پاسخ های تشریحی شده. در ابتدای پاسخ تشریحی تست ها بخشی با عنوان «سوال چی میگه» قرار گرفته که صورت سوال و خواسته سوالو برات توضیح میده. همچنین در کنار پاسخ تشریحی، پاسخنامه کلیدی هم قرار گرفته.

خرید کتاب زیست شناسی دهم IQ گاج با تخفیف ویژه

زیست شناسی دهم میکرو گاج

کتاب زیست شناسی دهم میکرو گاج تک جلدیه و مطالب زیست دهمو در قالب ۷۶۶ صفحه پوشش داده. لحن بیان کتاب عموماً صمیمانه هستش بخصوص در درسنامه ها. در این کتاب رنگ بندی و گرافیک زیبایی به چشم میخوره و کاغذ استفاده شده هم کیفیت قابل قبولی داره. در بعضی از قسمت ها فونت نوشته های کتاب، ریز و غیر استاندارده که این ممکنه باعث خستگی چشم بشه.

تست

در تست های این کتاب تنوع خوبی دیده میشه و از سبک های مختلفی استفاده شده؛ علاوه بر این، تعداد تست های هر فصل، متناسب با اهمیت اون فصله. اکثر تست ها تألیفی هستن؛ همچنین از سوالات کنکور های گذشته هم استفاده شده. سوالات کنکورهای نظام قدیم با یکسری تغییرات جزئی به سبک نظام جدید آورده شده. در انتهای هر فصل تست های ترکیبی در دو نوع قرار گرفتن؛ نوع اول سوالات ترکیبی با فصل های قبله و نوع دوم تست های ترکیبی با فصل های بعده. اگه وقت کافی برای حل همه تست هارو نداری میتونی فقط تست های مهمو بزنی که خود کتاب با شماره آبی رنگ اونهارو مشخص کرده (حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد کل تست‌های کتاب)

درسنامه

هر فصل با توجه به تعداد گفتار های کتاب درسی به سه یا چهار بخش تقسیم شده و هر بخش شامل درسنامه های یک گفتار و تست های مربوط به همون گفتاره. درسنامه های این کتاب، کامل و مفصلن؛ تمامی مفاهیم و مطالب مورد نیاز در حجم معقول به خوبی توضیح داده شده. تعدادی کادر جداگونه در این درسنامه ها قرار گرفته؛ در کادرهای «فعالیت» به طور کامل فعالیت های کتاب درسی بررسی و نکات مربوط به اون آورده شده. در کادر «نکات شکل»، هر شکل کتاب درسی تحلیل و بررسی شده. در کادرهای «حاشیه» همونطور که از اسمش مشخصه، به بیان مطالب حاشیه ای و خارج از کتاب پرداخته که فقط برای اطلاعات بیشتر آورده شده. برای درک بیشتر مفاهیم، از مطالب مهم سال های قبل در قالب «یادآوری» و اشکال خارج از کتاب درسی استفاده شده.

پاسخ تشریحی

این کتاب پاسخنامه کلیدی نداره اما پاسخنامه تشریحی خیلی‌ کامل و مفصلی داره که با داشتن نکته های مهم کنکوری و جدول های جمعبندی، میتونه در یادگیری و فهم مطالب خیلی‌ مفید و کاربردی باشه. پاسخنامه تشریحی هر فصل بلافاصله پس از تست های اون فصل قرار گرفته و در اکثر سوالات هر چهار گزینه تحلیل شده. نکات تست های مهم تر در قالب کادرهای با عنوان «نکته» و  نکات ترکیبی سوالات ترکیبی به همراه شماره فصل مباحث ترکیب شده در کادر های قرمز رنگی به نام «ترکیب» آورده شده. در این بخش میزان سختی تست ها با سه رنگ سبز، نارنجی و قرمز (آسان، متوسط و سخت) مشخص شده.

خرید زیست شناسی دهم میکرو گاج با تخفیف ویژه

جامع زیست شناسی دهم مهروماه

کتاب جامع زیست شناسی دهم مهروماه در یک جلد و با حجم ۵۰۶ صفحه چاپ شده. تنوع رنگی و گرافیک خوبی در این کتاب دیده میشه. فونت نوشته ها مناسبه و و در دراز مدت باعث خستگی چشم ها نمیشه؛ همچنین از کاغذ با کیفیتی در کتاب زیست دهم مهروماه استفاده شده.

تست

در کتاب مهروماه تناسب خوبی در بین فصل ها رعایت شده و برای مباحث مهم تر، تعداد تست بیشتری آورده شده. این تست ها به صورت طبقه‌بندی شده از سطح ساده به دشوار قرار گرفتن. همچنین تنوع خوبی هم در تست ها دیده میشه و از انواع تیپ های مختلف تستی استفاده شده. پس از درسنامه هر گفتار، تست های تالیفی قرار گرفته و در انتهای هر فصل، تست های کنکور و آزمون های قلمچی آورده شده. یکسری باکس‌های آبی رنگ مشاوره‌ای در ابتدای هر مجموعه تستی قرار گرفته تا از اهمیت اون مبحث آگاه باشی. همچنین تست های کنکورهای سراسری قبل از سال ۹۸ که نظام قدیم بوده با تغییراتی جزئی آورده شده تا منطبق بر کتاب درسی نظام جدید باشه.

درسنامه

متن کتاب درسی در یک کادر جداگونه به اسم «اصل مطلب» قرار گرفته و بعد از اون نکات ترکیبی و موضوعات کلیدی آموزش داده شده. لحن درسنامه های این کتاب کاملاً رسمی، ساده و قابل فهمه و در عین حال حجم معقولی هم دارن. در ابتدای هر فصل یک کد QR قرار داره که با اسکن کردن این کدها میتونی فیلم های آموزشی اون فصلو دریافت کنی. این درسنامه ها دارای بخش هایی با نام «جمع بندی» هستش که مطالبو به شکل جدول طبقه‌بندی کرده. بخش هایی با عنوان «دقت کنید!» هم وجود داره که دارای نکاتی هستش که ممکنه با موضوعات دیگه اشتباه گرفته بشه؛ این بخش کمکت می کنه تا در دام های آموزشی نیفتی.

پاسخ تشریحی

بعد از اتمام تست های هر فصل، پاسخ تشریحی قرار گرفته. در این پاسخ ها علت درستی گزینه درست و همچنین علت رد گزینه های دیگه توضیح داده شده. در بخشی با عنوان «فلش بک» نکته های مهمی از فصل های قبل بیان شده؛ در پاسخ بعضی از سوالات بخشی با اسم «زووم» قرار گرفته که نکات مهم و شکل های کتاب درسیو به صورت حرفه ای آنالیز کرده.

خرید کتاب جامع زیست شناسی دهم مهروماه با تخفیف ویژه


جامع زیست شناسی دهم نسل جدید نشر الگو 

برخلاف بقیه کتاب ها، کتاب جامع زیست شناسی دهم نسل جدید نشر الگو  دوجلدیه؛ جلد اول شامل درسنامه و سوالات چهارگزینه ای و جلد دوم شامل پاسخ تشریحی و درسنامه های درختیه. این کتاب گرافیک خوبی داره و شکل های متنوع، ظاهر جذابی به کتاب داده. کاغذ استفاده شده هم کیفیت قابل قبولی داره.

تست

بعد از درسنامه هر گفتار، تست های آموزشی قرار گرفته و در پایان گفتار تست های سطح بالا و یک آزمونک آورده شده. تست های این کتاب ترکیبی از سوالات تألیفی، آزمون های آزمایشی و کنکوره. اکثر سوالات تألیفیه و در انتهای هر فصل سه مجموعه تستی شامل آزمون جمعبندی، آزمون قلمچی و آزمون سراسری قرار گرفته و زمان پیشنهادی برای هر آزمون ارائه شده. در جلوی تست های نکته‌دار یه کد QR به عنوان مکمل درسنامه و برای توضیح بیشتر نکات کلیدی اون تست قرار گرفته.

درسنامه

مطالب کتاب درسی به صورت بخش به بخش به همراه مباحث ترکیبی و نکات کنکوری به شکل ساده و قابل فهم بیان شده. درسنامه ها حجم معقولی دارن و مطالب اضافه و خارج از کتاب درسی داخل درسنامه ها به چشم نمیخوره. نکات مهم با یه رنگ مجزا مشخص شدن. «نمودارهای درختی»، «نکاتی برای حل تست ها» و «جدول های جمع‌بندی» موجود در درسنامه ها، برای حل تست های ترکیبی و پیچیده میتونه خیلی مفید و کاربردی باشه. فعالیت ها و تمرین های کتاب درسی به صورت کامل توضیح داده شده. همچنین بیان مطالبی با عنوان «یادآوری» و «نگاهی به آینده» در فهم درسنامه و یادگیری نکات ترکیبی بهت کمک می‌کنه. همچنین حدود ۲۰۰ نمودار درختی در جلد دوم کتاب قرار داره که مباحث مهم و اصلی زیست دهمو به صورت طبقه‌بندی شده و خلاصه بیان کرده؛ این نمودارها برای دوران جمعبندی و مرور، خیلی بکارتون میاد.

پاسخ تشریحی

پاسخ تشریحی در جلد دوم کتاب قرار گرفته (جلد دوم کتاب هم به صورت چاپی موجوده و هم میتونی با اسکن کردن کد QR ابتدای جلد اول، نسخه PDF اونو دریافت کنی). در هر سوال علاوه بر بررسی تمامی گزینه ها، بخشی با عنوان «تله تستی» آورده شده که به بررسی نکات ریز و مبهم سوالات پرداخته. در این بخش تست های کتاب از نظر دشواری به سه سطح A،B،C تقسیم شده.

خرید جامع زیست شناسی دهم نسل جدید نشر الگو  با تخفیف ویژ‌ه

پیشنهاد سنجاب برای بهترین کتاب زیست دهم به شما

اگه تازه میخوای زیست دهمو شروع کنی :

کتاب های زیست شناسی دهم خیلی سبز، زیست شناسی دهم میکرو گاج و زیست شناسی دهم مهروماه میتونه انتخاب مناسبی باشه.

حالا کدومش بهتره؟

ساختار و روش نگارش این کتاب ها تا حد ۹۰ درصد شبیه به هم هستش و تفاوت خیلی زیادی با هم دیگه ندارن. سطح تست های کتاب خیلی سبز و مهروماه تقریباً شبیه هستش اما تست های کتاب میکرو مقداری دشوارتره و همچنین درسنامه های مفصل تری داره.

اگه کنکوری هستی و یا میخوای بعد از اتمام مباحث دهم میزان تسلطتو روی این مباحث افزایش بدی :

کتاب های زیست شناسی دهم آبی قلم چی، زیست شناسی دهم IQ گاج، زیست شناسی دهم نسل جدید نشر الگو میتونه انتخاب مناسبی باشه.

حالا کدومش بهتره؟

این منابع زیست دهم بیشتر شامل تست های تمرینی هستن و تست های آموزشی کمتری دارن پس برای مطالعه اولیه مناسب نیستن. با زدن تست های این کتاب ها و مرور درسنامه های خلاصه میتونی در کمترین زمان هم مطالب زیست دهمو مرور کنی و هم درصد زیستتو بالا ببری. کتاب آبی قلمچی نسبت به دو منبع دیگه تست های ایده‌دار و خلاقانه کمتری داره و بیشتر شامل تست های کنکور و آزمون های قلمچی هستش. اگه میخوای در کنار تست های سطح بالا، درسنامه های خلاصه و مفید داشته باشی، کتاب نشرالگو انتخاب بهتریه چون کتاب آی کیو درسنامه نداره اما نمودارهای درختی کتاب نشرالگو در دوران جمعبندی و مرور خیلی مفید و کاربردیه.

اشتراک گذاری :

دوره جامع کنکور انسانی تاملند یه دوره خیلی کامل و کاربردی برای رشته‌ی انسانی تو کنکوره که پر از آموزش اساتید برجسته‌ی کشوره و بهتون کمک میکنه یه قدم خیلی بزرگ برای قبولی تو بهترین دانشگاه‌های ایران بردارین.

دوره جامع کنکور انسانی تاملند یه دوره خیلی کامل و کاربردی برای رشته‌ی انسانی تو کنکوره که پر از آموزش اساتید برجسته‌ی کشوره و بهتون کمک میکنه یه قدم خیلی بزرگ برای قبولی تو بهترین دانشگاه‌های ایران بردارین.